Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бели дамки на кожата

Бели дамки на кожата - карактеристична особина на одредени патолошки процеси во телото. Доста често, овој симптом е знак на генетско нарушување, како што е витилиго . Во секој случај, текот на терапијата треба да се препише само од лекарот што присуствува, по точна дијагноза. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Етиологија

Светлината на кожата може да се должи на следниве етиолошки причини:

 • системски и автоимуни болести;
 • дерматолошки заболувања;
 • болести со габична етиологија;
 • туберкулозна склероза;
 • хипомеланоза (како правило, белите дамки на кожата на детето се појавуваат во првите месеци од животот);
 • термички или изгореници;
 • алергиски реакции на одредени лекови;
 • леукопатија;
 • нарушен метаболизам;
 • тежок стрес , продолжен емоционален стрес;
 • хормонски нарушувања;
 • механичко оштетување на кожата;
 • принуден контакт со хемикалии;
 • зголемена подложност на сончева светлина (во овој случај, белите дамки се формираат на кожата после изгореници).

Треба да се напомене дека некои етиолошки фактори може да предизвикаат формирање на бели дамки на кожата само кај дете. Значи, хипомеланозата може да биде кај деца само на рана возраст - од 2 месеци до две години.

Исто така, потребно е да се разбере дека само специјализиран медицински специјалист е ангажиран во точна дијагноза. Не се препорачува само-третман, бидејќи тоа може да го влоши развојот на патолошкиот процес, што ќе доведе до сериозни компликации.

Симптоматологија

Во овој случај, севкупната клиничка слика не може да се разликува, бидејќи сè зависи од основната причина. Значи, ако причината за белите дамки на кожата на рацете или на телото стана габична болест, клиничката слика може да се манифестира во форма на такви специфични знаци:

 • дамките може да имаат рамна овална форма;
 • пилинг, нервозни дамки;
 • пониска температура ;
 • со тек на време, може да се формираат течни меури на местото на преципитации, кои потоа се распрснуваат и се исушат.
Бели дамки на кожата

Бела пигментација на кожата може да биде манифестација на витилиго. Во овој случај, симптомите може да се манифестираат на следниов начин:

 • бели суви точки на лицето, рацете, нозете, во пазувите, во областа на лузни или лузни;
 • употребата на козметика не влијае на интензитетот на симптомите.

Во исто време не постојат надразнувачи - местата не се чешаат, не се забележува пилинг. Треба да се напомене дека во моментот нема лекови кои можат целосно да ја елиминираат оваа болест.

Леукодермот има клиничка слика слична на витилиго. Оваа болест е компликација на сифилисот . Во овој случај, белите дамки на кожата на нозете и рацете немаат јасна геометриска форма и големина, тие не предизвикуваат иритација и чешање.

Ако туберкулозната склероза предизвика формирање на бели дамки на кожата, симптомот може да се надополни со следните клинички манифестации:

 • спотови се дифузни;
 • главното место на локализација е грбот, задникот, рацете и нозете (освен рацете и нозете), стомакот. Не постои ерупција во гениталијата;
 • фиброзни плаки може да се формираат на местото на лезии;
 • нарушување на спиењето ;
 • епилептични напади;
 • можно влошување на менталните способности.

Во присуство на горенаведените клинички манифестации, неопходно е да се консултирате со дерматолог за совет. Треба да се разбере дека многу болести кои се вклучени во списокот на етиолошки фактори може да се пренесат од страна на домаќинството, затоа, третманот треба да се одвива само како што е пропишано од лекар и навремено.

Дијагностика

Во присуство на таков симптом треба да се консултира со дерматолог . Доколку е потребно, тој ќе го пренасочи пациентот на специјализиран медицински специјалист.

Прво, темелно физичко испитување се врши со констатирана општа историја. За точна дијагноза се доделува специфична дијагностичка програма, која може да вклучува такви лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • земање крв за општо и биохемиско истражување;
 • уринализа;
 • алерген тест;
 • СТД студии;
 • биопсија на погодените епидермии;
 • преглед на кожа со светилка на Вуд.
Дијагностика со ламбата на Вуд

Дијагностичката програма може да се прилагоди, бидејќи сè зависи од сегашната клиничка слика и општата историја на пациентот. Според резултатите од испитувањето, лекарот може да ја пропише правилната програма на терапија.

Третман

Како да се третираат белите дамки, може да се каже само откако ќе се утврди основната причина. Ако манифестацијата на овој симптом се должи на витилиго, текот на терапијата само ќе биде симптоматично, бидејќи е невозможно целосно да се елиминира оваа болест. Основната терапија може да го содржи следново:

 • употребата на локални средства за намалување на интензитетот на манифестацијата на лезии (масти, лосиони);
 • општ третман со лекови со системски лекови;
 • физиотерапија.

Во покомплексни клинички случаи, хируршка интервенција е можна. Отстранувањето на дамки на овој начин се врши како последно средство.

Општо земено, терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • кортикостероиди;
 • антиинфламаторно;
 • антибиотици;
 • фотосензитивни средства;
 • калциневрински инхибитори;
 • имуномодулаторни;
 • витамини и минерални комплекси;
 • за стабилизирање на нервниот систем - антидепресиви, седативи.

Дозата и режимот на лекови пропишани само од лекарот кој го посетува.

Ако причината за овој симптом е габична инфекција, тогаш во програмата за третман се вклучени антимукусни локални супстанции, масти, спрејови и гелови.

Што се однесува до третман со традиционални рецепти, тие можат да се користат само како што е пропишано од лекар и како додаток на главниот тек на лекувањето. Покрај тоа, овие алатки може да се користат како превентивна мерка.

Превенција

Нема специфични превентивни мерки, бидејќи ова е симптом, а не специфична болест. Во принцип, треба да се следат следниве правила:

 • со продолжено изложување на сонце, треба да користите заштитни козметолошки средства;
 • навремен третман на сите габични и заразни болести;
 • добра исхрана;
 • редовен медицински преглед.

На првите симптоми треба да побарате медицинска помош, а не да се само-лекувате.

Сподели го овој напис:

"Бели дамки на кожата" се забележани кај болести:

Витилиго е болест која влијае на кожата и се карактеризира со целосно исчезнување на пигментот во одредени делови од него, како и промена на бојата на косата која се наоѓа на нив. Во ретки клинички ситуации, оваа болест може да биде проследена со промена на бојата на мрежницата. Точните причини за болеста досега не се утврдени, но научниците развија неколку теории за ова. Патогенезата на витилиго е брзото уништување на специфични клетки од меланоцити, чија главна функција е синтезата на пигменти, кои ја обојуваат кожата во одредена боја.

...

Црвениот дермографизам е нарушување кое се карактеризира со фактот дека на кожата под влијание на промената на температурата на околината, притисокот или дури и со нервен преоптоварување, се забележуваат црвени дамки кои не исчезнуваат долго време.

...

Склероатрофичниот лишај е хронична болест која се развива на кожата на една личност. Со прогресијата на патологијата, кожата почнува да умре, што е неповратен процес. Најчесто го откриваат гениталиите. Жените страдаат од тоа десет пати почесто од мажите.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.