Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бели дамки на јазикот

Бели дамки на јазикот - симптом на одредена инфективна болест во телото, која има поинаква локализација и може да биде придружена со појава на дополнителни симптоми. Третманот може да го препише само лекар, по соодветно испитување и утврдување на основната причина.

Етиологија

Појавата на бели дамки на јазикот на дете или возрасен може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • стоматитис ;
 • гастроентеролошки болести;
 • кардиоваскуларни заболувања;
 • заразни болести;
 • воспалителни процеси во телото;
 • габична инфекција;
 • ХИВ ;
 • дехидратација ;
 • алергиски реакции на определена храна или лекови;
 • прекумерно пиење;
 • ефекти на долгорочни лекови;
 • непридржување кон орална хигиена.

Кај децата, формирањето бели дамки на јазикот може да се должи на неправилно воведување на комплементарни храни, несоодветна мешавина, заразна или габична болест.

Треба да се напомене дека манифестацијата на таков симптом е поверојатно кога едно лице има ослабен имунолошки систем.

Симптоматологија

Не постојат заеднички клинички знаци, бидејќи ова е симптом на неспецифична природа. Симптомите ќе зависат од основната причина.

Бело место на јазикот може да се должи на стоматитис, кој се карактеризира со следната клиничка слика:

 • дамките на јазикот се прекриени со бело цут;
 • улцерација;
 • чувство на непријатност и болка при јадење, пиење;
 • формирање на дамки на непцата и орална лигавица;
 • зголемена плунка .
Бели дамки на јазикот за време на стоматитис

Ако манифестацијата на овој симптом се должи на гастроентеролошки болести, тогаш може да се појави следната клиничка слика:

Ако манифестацијата на овој симптом се должи на патологии во црниот дроб, тогаш манифестацијата на вакви специфични знаци:

Белите дамки на врвот на јазикот може да бидат знак на кардиоваскуларни болести, кои може да се карактеризираат со такви поплаки на пациентот:

 • нестабилен крвен притисок;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • чувство на непријатност во градите;
 • брз пулс ;
 • вртоглавица .

Треба да се забележи дека некои кардиоваскуларни патологии можат да бидат асимптоматски долго време, а белите дамки на крајот на јазикот ќе бидат единствениот знак за развојот на болеста.

Во некои случаи, белите дамки можат да бидат манифестација на сексуално преносливи болести. Во такви случаи, белите дамки на јазикот може да бидат придружени со следниве симптоми:

Симптоми на сексуално преносливи болести

Исто така, белите дамки можат да бидат знак на хормонални нарушувања во телото. Во овој случај, веројатно следните симптоми се:

Кога горенаведените клинички манифестации треба да побараат медицинска помош, а не да се само-лекови. Инаку, може да се развијат сериозни компликации. Определете ја точната етиологија може да се лекарите само по соодветно испитување.

Дијагностика

Ако го имате овој симптом, можеби ќе треба да се консултирате со стоматолог , специјалист за заразни болести , гастроентеролог или ендокринолог . Без оглед на тоа кој лекар ќе го пропише испитувањето, првобитно се појаснуваат поплаките на пациентот, историјата на појавата на симптомите и историјата на животот на пациентот.

Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • општа анализа на крв и урина;
 • биохемиски тест на крвта;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • стружење на погодената област за микроскопско испитување;
 • имунолошка студија;
 • СТД тестови.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот ќе направи точна дијагноза и ќе ја утврди најефикасната стратегија за лекување.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од основната причина. За да се ублажат акутните симптоми, лекарот може да ги пропише следниве постапки:

 • белата плоча треба внимателно да се отстрани со памучна бриса натопена со раствор на водороден пероксид или сода;
 • локални антивирусни агенси;
 • антибиотици;
 • антисептици;
 • антиинфламаторно.

Не е исклучок, во овој случај, и употребата на народни рецепти во форма на хербални декорации на камилица, мудрец и еукалиптус. Исплакнување на устата со такви одмоции помага да се ослободи од воспалителниот процес и акутните симптоми.

Што се однесува до превенцијата, нема намерни препораки, бидејќи ова е симптом на неспецифична природа. Тоа обично треба да води здрав начин на живот и да ги следи правилата за орална хигиена.

Сподели го овој напис:

"Бели дамки на јазикот" се забележуваат кај болести:

Рак на јазикот - малигна неоплазма формирана од епителните клетки лоцирани на јазикот. Овој тип на онкологија е исклучително редок и влијае главно на машкиот. Просечната возраст на жртвите е шеесет години. На местото на локализација, најчесто се формира на латералната површина или на средниот дел на јазикот, е поретко на коренот, грбот и врвот на јазикот. Откривањето на туморот е доста лесно, бидејќи се формира на видливите делови на органот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.