Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Протеин во урината

Протеинот во урината е присутен во телото на која било личност. Нормално, овој индикатор не треба да надминува 0,033 g / l. Зголемувањето на оваа стапка укажува на развој на протеинурија . Да се ​​отстрани овој фактор треба да се консултира со лекар, а не да се само-лекува.

Етиологија

Причината за протеините во урината во големи количини може да биде следната:

 • нездрава исхрана;
 • чест стрес , нервна напнатост;
 • бременост;
 • гастроентеролошка патологија;
 • патологии на бубрезите, кои се формираат против позадината на постојните заболувања;
 • токсично труење;
 • високо протеинска исхрана;
 • хипотермија;
 • хипертензија ;
 • дехидратација ;
 • долго лекување;
 • болести на генитоуринарниот систем.

Клиничарите забележуваат дека најчесто зголемен протеин во урината на дете или возрасен е забележан во патолошки процеси во бубрезите. Во овој случај, неопходно е да се истакнат следните етиолошки фактори:

Причини за зголемување на протеините во урината на детето

Покрај тоа, имуните фактори, дебелината и промените поврзани со возраста во телото може да бидат предизвикувачки фактори. Зголемениот протеин во урината за време на бременоста може да укаже на развој на одреден патолошки процес или едноставно погрешна диета. Во принцип, можно е да се идентификуваат таквите етиолошки причини за зголемен протеин во урината за време на бременоста:

Треба да се каже дека зголемениот протеин во урината на бремената жена е забележан доста често, бидејќи во таква состојба се зголемува оптоварувањето на телото на жената. Во повеќето случаи, протеинот во урината по породувањето се враќа во нормала. Дозволени протеини во урината за време на бременоста во 0,002 / l.

Симптоматологија

Ако протеинот во урината е малку зголемен или таквото прекршување е краткотрајно, обично нема дополнителни симптоми. Во случај кога присуството на протеин во урината е симптом на одреден патолошки процес, може да се забележат такви знаци на клиничката слика:

Зголемениот протеин во урината на детето може да има такви дополнителни знаци на клиничката слика:

 • каприциозност, плаче без очигледна причина;
 • промени во расположението или целосна апатија ;
 • нарушување на спиењето ;
 • речиси целосно отфрлање на храната.

Треба да се напомене дека таквата клиничка слика не секогаш укажува на зголемено ниво на протеини во телото. Горенаведените симптоми може да бидат симптоматски на друг патолошки процес, па затоа треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само за себе.

Дијагностика

Диференцијална дијагноза на протеинурија

Тоа значи зголемување или намалување на протеините во урината, само може да се каже лекар по испитувањето и точна дијагноза. Прво, лекарот врши детален физички преглед, со појаснување на историјата. За време на оваа фаза од истражувањето, треба да дознаете како пациентот јаде, ако во последно време земал лекови и дали има хронични заболувања. За да се направи точна дијагноза и да се разјасни етиологијата на овој патолошки процес, се спроведуваат вакви лабораториски и инструментални испитувања:

Дополнителни дијагностички методи ќе зависат од клиничката слика, општата состојба на пациентот и наменетата етиологија.

Одделно, треба да ја истакнеме фазата на собирање на урина за истражување. Во овој случај, треба да ги следите овие правила:

 • треба да се користи само стерилен контејнер за да се собере течноста;
 • Пред да го направите тестот, сите хигиенски процедури на перинеумот треба темелно да се изведат. Користете билни инфузии или антисептици не може.

Неправилно собраните тестови може да предизвикаат неточна дијагноза.

Третман

Ако, според резултатите од тестот, се потврдува покачен протеин во урината, само лекарот треба да препише третман. Неовластената употреба на лекови може да ги стабилизира индикаторите, но тоа не е гаранција дека основната причина е елиминирана.

Ако траги од протеин во урината за време на бременоста поради несоодветна исхрана, лекарот треба да наслика диета. Земањето на лекови, дури и во присуство на болест, е минимизирано, бидејќи може да му наштети на возрасен или на дете.

Во случај овој симптом да предизвика инфективен или воспалителен процес, се препорачува антибиотска терапија или се земаат антиинфламаторни лекови.

Општо земено, третманот за такви нарушувања во телото е чисто индивидуален, бидејќи тоа не е посебна болест, туку симптом на одредени промени во телото.

Превенција

Не постојат посебни методи на превенција, бидејќи ова не е посебна болест. Во принцип, треба да се придржуваат до општите правила за одржување на здрав начин на живот, да се третираат сите заболувања веднаш и правилно, а не само да се лекуваат. Неовластената употреба на лекови може да предизвика сериозни компликации и нејасна клиничка слика, што ќе доведе до неправилна дијагноза.

Сподели го овој напис:

"Протеини во урината" се забележува кај заболувања:

Гестозата е болест која се јавува само кај бремени жени и е поврзана со развојот на патолошки едем. Патологијата најчесто се развива во 20-тата недела и завршува неколку дена по раѓањето. Секоја жена знае дека за време на бременоста, телесната тежина се зголемува не само поради растот на бебето во нејзината утроба, туку и поради зголемената маса на маснотии поради зголемената потрошувачка на нејзината храна. Во исто време, лекарите редовно ја следат тежината на жената, спроведуваат неделни мерења и оваа постапка не е премногу среќна за бремени жени.

...

Хипопротеинемијата е болест која предизвикува намалување на концентрацијата на протеини во крвната плазма, што доведува до развој на други патолошки процеси во телото. Оваа болест е особено опасна за време на доцната бременост, бидејќи предизвикува развој на тешка токсикоза.

...

Инсулинската резистенција е кршење на метаболичкиот одговор на ткивните клетки на инсулин, под услов да е доволен во телото. Како резултат на тоа, се активира патолошкиот процес - резистенција на инсулин, чиј исход може да биде развој на дијабетес тип 2.

...

Нефропатија е патолошка состојба која се карактеризира со лезија на гломеруларниот апарат и реналниот паренхим. Како резултат на тоа, функционалноста на органот е значително намалена, што може да предизвика прогресија на опасни компликации. Етиологијата на болеста е доста разновидна. Вреди да се напомене дека бубрежната нефропатија напредува полека и во раните фази на развој, симптомите може да не се појават. Затоа, самиот човек дури и не сфаќа дека развива таква опасна патологија.

...

Прееклампсијата е комплициран степен на токсикоза што се јавува кај жени за време на бременоста во текот на вториот или третиот триместар. Се карактеризира со значително зголемување на крвниот притисок и присуството на протеини во урината. Речиси секоја четврта бремена жена покажува знаци на таква болест. Ризичната група се состои од млади девојки кои го раѓаат своето прво дете и жени постари од четириесет години, под услов бременоста првпат да падне на оваа возраст.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.