Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергиска реакција

Алергиска реакција, како што може да сугерира читателот, е одговор на телото на изложеност на алергени - одредени фактори на животната средина на кои постои хиперсензитивност.

Алергиските реакции се придружени со учество на антитела и лимфоцити во нивниот процес - ова се клетки на имуниот систем. Зборувајќи за алергии, може да значи една од неколкуте опции за алергиски реакции.

Алергените можат да бидат апсолутно секоја супстанција, како што се поленот, прашината, лековите, храната итн. Самите алергиски реакции може да се манифестираат како во лесна и тешка форма, со тешки манифестации може да се закануваат на почетокот на смртта со претходни симптоми во форма на нарушување на срцето, паѓање на притисокот и потешкотии со дишењето. Најчесто, алергии се придружени со чешање во грлото и носот, кивање, кинење, течење на носот, осип.

Сподели го овој напис:

"Алергиска реакција" е забележана кај заболувања:

Achilias е болест која се јавува поради отсуството на дигестивни ензими и хлороводородна киселина во гастричниот сок, што во голема мера го отежнува процесот на варење. Ако процесот на гастрична секреција се намалува, тогаш како резултат на тоа, протеините воопшто нема да се вари, бидејќи за ова им треба токму киселина. Покрај тоа, киселата средина придонесува за целосна апсорпција на одредени хранливи материи од храната што му е потребна на организмот за витална активност (селен, калциум, магнезиум, бор, бакар, железо итн.).

...

Цревната дисбактериоза, врз основа на проценката на СЗО, болеста всушност не е, па затоа неговото воведување во синдроми ќе биде попрецизно. Цревната дисбиоза, симптомите на кои се јавуваат во позадината на нерамнотежата во однос на различните микроорганизми во цревата, според научниците, е резултат на разни видови патологии, но не и нивната причина.

...

Заобленоста на носната преграда е отстапување во кое септумот е поместен на една или на двете страни на средната носна линија. Заобленоста на носната преграда, чии симптоми даваат подобра претстава за тоа што е оваа состојба, се случува многу често, и покрај тоа, нејзините совршено дури и параметри се многу ретки. Ова, пак, укажува на тоа дека, додека одредени манифестации, деформацијата не припаѓа на категоријата на патологии.

...

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...

Неуродермитисот е хронична кожна болест на неврогено-алергиската природа на лезијата. Невродерматитис, чии симптоми се дефинирани со терминот атопичен дерматитис или егзема (кај возрасни) или дијатеза (кај деца), се јавува кај околу 40% од популацијата, што е една од најзначајните кожни болести.

...

Pinworms - helminths кои предизвикуваат патолошка состојба како што е ентеробиоза. Овие паразити се мали црви, должината на мажот е само 5 мм, а женките - до 10 мм. Појавата на овој хелминт е специфична - кај женскиот, задниот крај е заострена, а кај мажот е малку свиткана на вентралната страна, додека кај поединци од двата пола има посебна оток на предниот крај на телото, кои црви се закачуваат на цревните ѕидови.

...

Стронгилоидозата е хронична болест предизвикана од цревни акни (Strongyloides stercorali) и се карактеризира со манифестација на различни патологии на гастроинтестиналниот тракт. Овој паразит првпат беше целосно опишан само во 1876 година. Авторот на описот беше францускиот лекар Норманд. Тој го изолирал овој хелминт од изметот на болните луѓе.

...

Телеангиектазијата е продолжување на мали садови од локален или од голем тип. Овој тип на патологија често се нарекува "васкуларна ѕвезда". Таквата повреда на не-воспалителна природа е локализирана само во надворешниот слој на кожата, што го олеснува нивното отстранување со помош на ласерска терапија.

...

Цистицеркозата е паразитарна болест, која напредува како резултат на пенетрација на ларви на свинско масно ткиво во човечкото тело. Таа припаѓа на групата на цетодоза. Ларвите на свинското тенија навлезат во човечкиот стомак и се ослободуваат од нејзината обвивка во неа. Постепено се преместуваат на почетните делови од цревата, каде што ги оштетуваат ѕидовите и се шират низ крвта низ целото човечко тело.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.