Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акни на лицето

Акните на лицето - може да се претстават како посебна болест, но во повеќето случаи појавата на акни или акни е клиничка манифестација на одредена болест.

Најчесто, овој симптом се јавува наспроти позадината на хормоналните, ендокрините и гастроентеролошките нарушувања. Сепак, постојат доста бројни други предиспонирачки фактори кои немаат патолошка основа.

Што се однесува до дополнителни симптоми, тоа ќе се разликува во зависност од тоа каков тип на нарушување е извор на таков симптом. Разлики, исто така, ќе бидат забележани со појавата на акни.

Дијагнозата на акни на лицето не предизвикува тешкотии за искусен дерматолог, сепак, за да се идентификува предиспонирачкиот фактор, ќе треба да извршите цела низа дијагностички мерки.

Во третманот на акните на лицето доминираат конзервативни и минимално инвазивни техники, како и традиционалната медицина. Во елиминацијата на симптомите хируршките манипулации не се применуваат.

Етиологија

Појавата на акни или акни има голем број на предиспонирачки фактори, надворешни и внатрешни, патолошки и физиолошки. Поради тоа, ваквите манифестации немаат ограничувања во однос на полот или возрасната категорија.

Во моментов, постојат неколку механизми за формирање на акни на кожата на лицето:

 • значајна активација на лојните жлезди, која се нарекува хиперсекреција. Таквата повреда доведува до намалување на нивото на бактерицидните својства. Ова е причината поради која тајната се собира и создава сообраќајни метежи во каналите;
 • нарушување на регенеративниот процес на клетките кои ги сочинуваат фоликулите на косата, кои заедно со претходниот фактор го отежнуваат исцрпувањето на секрецијата од лојните жлезди;
 • зголемување на бројот на патогени - зборуваме за пропионски бактерии. Тие живеат во голем број на кожа на здрава личност, но под влијание на одредени фактори тие се размножуваат и предизвикуваат воспалителни реакции.

Внатрешни причини за појава на акни на лицето се:

 • хормоналните промени во телото - токму поради тоа, мнозинството пациенти со сличен проблем се адолесценти. Вреди да се одбележи дека акните и акните се појавуваат и кај девојчињата и кај момчињата;
 • текот на менструацијата, имено, предменструален синдром - концентрацијата на стероидните хормони кај жените варира во текот на целиот циклус и го достигнува својот врв на почетокот на критичните денови. Акните често се јавуваат една недела пред менструацијата;
 • синдром на полицистични јајници;
 • период на раѓање;
 • неуспешно прекинување на бременоста и други состојби директно поврзани со остра промена во хормоналните нивоа;
 • ендокриниот нарушување - овој предиспонирачки фактор може да се припише не само на жените, туку и на мажите;
 • хиперкератоза е состојба во која постои задебелување на слојот на слојот на кожата. Таквото пореметување може да биде предизвикано од дефицит на витамин, особено витамин А, продолжен ефект врз кожата на хемиски или механички стимулус;
 • патологии на гастроинтестиналниот тракт - основата на оваа категорија е гастритис и интестинална дисбиоза . Во првиот случај, веројатноста за појава на акни на лицето е 50%, а во втората - 30%. Треба да се напомене дека фокусот на акните ќе се разликува во зависност од тоа кој дел од гастроинтестиналниот тракт бил засегнат. Панкреасот предизвикува осип во површината на образите, аглите на устата и носот, жолчното кесе во храмовите, дебелото црево над горната усна, тенкото црево на челото;
 • нарушувања на липидниот метаболизам;
 • индивидуални карактеристики на микрофлората на кожата;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • продолжено влијание на стресни ситуации, кои генерално влијаат на состојбата на човечкото тело.
Причини за појава на акни на лицето

Исто така вреди да се напомене дека некои карактеристики на хормоналната поза или кожните реакции може да се должат на генетскиот фактор. Ова укажува на тоа дека ако родителите страдаат од акни на лицето, тогаш веројатноста за појава на сличен проблем кај децата се зголемува неколку пати, во споредба со оние кои немаат оптоварено наследство.

Причините за акни на кожата на лицето, кои не се поврзани со патолошки процеси во телото, вклучуваат:

 • козметика, односно, нецелосно чистење на кожата по неговата употреба. Овие супстанции вклучуваат креми и прав, лосиони и руменило, како и есенцијални масла што се користат во козметологијата, на пример, пченка, праска, бадем и кокос;
 • топла и влажна клима;
 • продолжено изложување на кожата на сончева светлина и ултравиолетово зрачење - во умерени дози, тие имаат корисен ефект врз кожата на лицето, сувите акни и дури и надвор од тен. Меѓутоа, во случаи на вишок, кожата се суши, што придонесува за појава на акни;
 • самозапирање на акните;
 • опасности при работа - додека е на работа, лицето е постојано принудено да дојде во допир со токсични супстанции или хемикалии за домаќинство;
 • неконтролирани лекови, особено стероидни хормони, кортикостероиди и апчиња за контрацепција;
 • зголемено потење;
 • зависност од лоши навики;
 • Чистотата - честото перење доведува до фактот дека кожата се суши, предизвикувајќи нејзините заштитни својства да се намалат.

Исто така треба да се напомене и за акни кај новороденчиња - во такви случаи, нарушувањето е појава на мали мозолчиња на лицето, слично на исипот што се јавува кај адолесцентите за време на пубертетот. Во исто време, појавата на таков знак воопшто не укажува на погрешна грижа за детето, но вистинските причини се тоа што организмот на бебињата се обновува, а хормоналниот систем се навикнува да работи во нови услови.

Класификација

Специјалисти од областа на дерматологијата ги разликуваат следниве видови акни на лицето:

 • comedo - попознат како бел pimple, наспроти позадината на која подоцна ќе се развие воспаление. Комедоните можат да бидат или отворени, лоцирани на горниот дел од порите или затворени - длабоко се распоредени во порите;
 • папули - се комплетен мозол, односно воспалена комедо. За време на палпација боли, а сенката може да варира од црвеникава до сина;
 • пустули - може да бидат примарни или да се развијат од папули. Се разликува во присуство на бела точка и гнојна содржина;
 • плитко-цистичните формации се сметаат за тешка форма на пустули и продираат длабоко во кожата. Секогаш повеќекратно и меѓусебно поврзани со фистулозни канали;
 • фулминантните акни се најтешкиот тип на акни, кои бараат итна медицинска интервенција.
Видови на акни

Како што напредува, овој симптом поминува низ четири степени на сериозност:

 • Првиот е тоа што влијае само на посебна површина на лицето, на пример челото или брадата. Исипите имаат појава на комедони, поретко папули и пустули;
 • втората - голема површина на лицето е вклучена во патолошкиот процес. Формата на акните е слична на претходната фаза;
 • третиот се карактеризира со додавање на воспалителниот процес и знаците што ја придружуваат;
 • четвртиот , акните достигнуваат повеќе од пет милиметри, а по третманот оставаат лузни по себе.

Во зависност од бројот на акните или црните глави, постојат и неколку степени на сериозноста на акните:

 • светлосни знаци на воспаление се отсутни, а присуството на не повеќе од десет патолошки елементи е забележано на кожата на лицето;
 • умерена - бројот на акните варира од десет до четириесет;
 • тешка - е таква, ако има повеќе од четириесет акни, кои често се воспалени и комплицирани со гноен процес.

Симптоматологија

Клиничките знаци на акни на лицето се изразуваат во појавата на акни или акни, често во областа на челото, мостот на носот, временската површина и брадата. Во почетните фази, покрај естетскиот нелагодност, нема други симптоми. Меѓутоа, како што се развива воспалителниот процес, може да се појават такви локални манифестации:

Ова се главните клинички знаци кои го дополнуваат главниот симптом. Сепак, врз основа на фактот дека причините за појава на акни често се поврзани со текот на болестите од страна на органите на ендокриниот или дигестивниот систем, природно е дека гореспоменатите симптоми ќе бидат надополнети со други манифестации карактеристични за одредена болест.

Дијагностика

Како да се дијагностицира и отстрани акни на лицето знае дерматолог . И покрај фактот дека симптомите се сосема специфични, дијагнозата бара интегриран пристап и вклучува:

Постапка на FGDs
 • запознавање на клиничарот со историјата на пациентот и историјата на животот на пациентот - во некои случаи тоа ќе обезбеди можност за воспоставување на предиспонирачки фактор;
 • темелниот физички преглед е насочен кон тоа да се осигура дека лекарот разбира како изгледаат акните. За да го направите ова, проценка на состојбата на кожата и палпација на акните;
 • Детално истражување на пациентот - за да дознаете за првпат појава на осип, можно присуство и сериозност на дополнителни симптоми кои предизвикуваат провокативни болести;
 • општа клиничка анализа на крвта и урината - да се потврди патолошкиот процес во телото на пациентот;
 • биохемија на крв - да се детектираат промени во неговиот состав;
 • крвен тест за хормони;
 • Х-зраци и ултразвук на перитонеумот;
 • гастроскопија и FGDs - да се процени состојбата на внатрешната површина на гастроинтестиналниот тракт;
 • КТ и МРИ;
 • дополнителни консултации на ендокринолог , гинеколог - за жени, гастроентеролог , педијатар - со развој на акни кај новороденчето.

Третман

Денес е вообичаено да ги користите следниве конзервативни начини како да се ослободите од акните на лицето:

 • земање лекови;
 • употреба на локални лекови;
 • избегнување на производи кои можат да предизвикаат акни или црвени глави;
 • примена на рецепти за традиционална медицина.

Медицински супстанции кои се користат во акни:

 • "Бензоил пероксид" - се користи за лесна до умерена тежина на акните. Таа има апсорбирачко и антибактериско дејство;
 • "Третинонин" - ова се таблети кои се аналогни на витамин А;
 • Клиндамицин;
 • Анекутан;
 • "Еритромицин";
 • азелаична киселина;
 • антибиотици за акни на лицето - се користат и за надворешна употреба и сугерираат орална администрација. Терапијата со антибактериски супстанции е долга и трае околу еден месец;
 • антиандрогените се потребни за третман на акни кај жените.

Исхрана за акни вклучува отфрлање на оние храна и пијалоци кои ја зголемуваат веројатноста за појава на осип на кожата на лицето. Листата на забранети производи вклучува:

 • кафе, особено на празен стомак;
 • млечни производи со висок процент на масти;
 • сирење и сладолед;
 • слатки и други слатки;
 • чипс и слатка газирана вода;
 • животински масти;
 • ореви - под услов да се користат во големи количини.
Важни состојки на исхраната од акни

Покрај тоа, во третманот е дозволено користење на нетрадиционални методи, но ова може да се направи само по консултација со лекар. Најефективни народни лекови за акни се претставени:

 • алое лист сок;
 • calendula;
 • коприва;
 • корен од глуварче;
 • ловец;
 • камилица;
 • бел крин;
 • mumiyo и мед;
 • ѓумбир

Треба да се напомене дека психосоматиката игра важна улога во третманот на акните - тоа значи дека пациентот мора да биде подготвен за долготраен третман и е поставен за закрепнување.

Покрај тоа, широко се користат хардвер методи на третман против акни:

 • терапевтска масажа;
 • чистење на лицето;
 • површна криотерапија;
 • хемиски пилинг;
 • ласерска терапија;
 • дарсонваллизација;
 • обкаливание кортикостероидни лекови.

Традиционалните хируршки техники во третманот на акни на лицето не го користат, бидејќи тие можат да доведат до последици, имено лузни.

Ние исто така треба да се напомене како да се третираат акни кај новороденчиња:

 • акни во никој случај не може да се изгасне;
 • следете ги општите правила за хигиена;
 • користете одобрени лекови - маст од цинк или "Бепентен".

Превенција

Со цел да се избегне развој на акни на лицето, мора да ги следите овие едноставни правила:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • минимизира потрошувачката на храна која може да предизвика исип;
 • навремен третман на болести кои можат да предизвикаат појава на сличен симптом;
 • врши редовни хигиенски мерки;
 • земи само оние апчиња што лекарот ќе издаде;
 • избегнувајте продолжено изложување на хемиски, топлински и механички стимул на кожата;
 • неколку пати годишно да се подложат на целосен физички преглед.

Акни на лице - ова не е болест, туку посебен симптом, зошто не може да стане закана за човечкиот живот. Сепак, не треба да се заборави дека може да се развијат компликации од основната болест.

Сподели го овој напис:

"Акни на лицето" се забележува кај болести:

Олигоменореа - зголемување на интервалот помеѓу менструациите. Менструацијата со оваа дијагноза може да трае од неколку часа до 2 дена. Олигоменореата е симптом на некои гинеколошки заболувања, како што се неплодност, хипоменструален синдром и така натаму. Често оваа патолошка состојба се комбинира со други форми на хипоменструален синдром - хипоменореа, опсомонореа, спаноменореа.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.