Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тромбоцити (PLT)

Крвниот тест е вид на дијагностичка студија која обезбедува информации за функционирањето на сите органи и системи. Во прилог на ESR, нивото на хемоглобин и односот на различни форми на леукоцити, се врши анализа на бројот на тромбоцити или како што се нарекуваат поинаку - PLT.

За што се работи оваа анализа?

Откако биоматеријалот се зема од вена или прст, се брои апсолутниот број на тромбоцити. Стапката на тромбоцити во крвта за жени и мажи е иста и изнесува 170-320x10 9 клетки / l. Друга анализа ни овозможува да ги определиме тромбоцитите и нивниот број во однос на црвените крвни клетки. На 1 ml црвени крвни клетки, стапката на тромбоцити кај жени и мажи е 60-70 илјади PLT.

Малите намалувања или зголемување на бројот на крвни тромбоцити не се причина за загриженост. Ако тромбоцитите се намалија на 140x10 9 или се зголемиле над 400x10 9 , тогаш не може да се направи без помош на специјалист, бидејќи ова е сериозна патологија.

Процес на собирање на крв

Биоматеријалот се собира во лабораторијата наутро. Оваа постапка се карактеризира со својата едноставност и брзина. Медицинскиот професионалец прави перфорација на шепа на безимениот прст со специјална игла за еднократна употреба, а потоа со притискање на прстот ја пополнува пипетата со крв. Нема посебна подготовка за оваа анализа. Пациентот не треба да јаде пред да го достави биоматеријалот.

Нормален број на тромбоцити

Во нормални услови, нивото на тромбоцити во крвта треба да биде кај мажи и жени во опсег од 180-320x10 9 по литар крв. За деца, овие бројки се малку поинакви. За новороденче, бројот на тромбоцити во крвта е 100-420x10 9 , за дете под една година од животот - тромбоцитите се присутни во износ од 150-350x10 9 , за деца по една година - и за мажи и за жени.

Суштината на анализата

Крвни тромбоцити

Ако тромбоцитите се абнормални, тогаш ова укажува на присуство на одредена патологија во човечкото тело. Само искусен специјалист може да изврши анализа на декодирање. Ако се обидете да извршите самоиспитување, последиците може да бидат катастрофални.

Низок број на тромбоцити

Состојбата во која се намалуваат тромбоцитите се нарекува тромбоцитопенија. Со ниски тромбоцити, нивниот волумен кај мажи и жени е под 200x10 9 на литар крв.

Ниското ниво на PLT е многу вознемирувачки симптом кој го зголемува времетраењето на крварењето. Кога тромбоцитите се под нормални, ги дијагностицирам следниве болести кај едно лице:

 1. Автоимуна тромбоцитопенична пурпура.
 2. Леукемија акутни и хронични форми.
 3. Намалено ниво на тромбоцитната формација во коскената срцевина со хипопластични и пластични состојби од непознати причини, метастази на рак во коскената срцевина, анемија од фолиемија.
 4. Зголемена активност на слезината, која е погодена од такви причини како цироза на црниот дроб, хроничен и акутен вирусен хепатитис.
 5. Системски лупус еритематозус, дерматомиозитис, склеродерма.
 6. Дисфункција на тироидната жлезда.
 7. Вирусни болести.
 8. Синдром на дисеминирана интраваскуларна коагулација.
 9. Употреба на разни лекови кои се насочени кон токсични или имунолошки оштетувања на коскената срж (Винкристин, Меркаптопурин, Винбластин, Левомицетин, Сулфадиметоксин, Бисептол, Аспирин, Бутадион, Аналингин, Реопирин).

Зголемен број на тромбоцити

Тромбоцитоза

Тромбоцитозата се нарекува зголемен обем на тромбоцити во крвта на мажите и жените. Ако тромбоцитите се покачени, тогаш ова е рано лабораториски симптом, а неговото откривање вклучува темелен медицински преглед. Следниве причини може да предизвикаат зголемување на тромбоцитите:

 1. Малигни тумори: рак на бубрезите или стомакот, лимфогрануломатоза.
 2. Онколошка патологија на крв.
 3. Резултат на отстранување на слезината.
 4. Сепса
 5. Услови по тешка загуба на крв, вклучително и по сериозни хируршки операции.

PLT стапки кај деца

За контрола на просечната количина тромбоцити во крвта на децата е многу важна. Доколку нивото на PLT е намалено, се идентификуваат следните причини за формирање на таква состојба кај деца:

 • алергија на лекови;
 • интоксикација;
 • тиротоксикоза;
 • крвни болести;
 • паразитски и вирусни инфекции.

Ако тромбоцитите се покачени, причините за оваа состојба кај децата може да бидат многу разновидни. Тромбоцитозата лачи примарното и секундарното. Првиот се карактеризира со производство на матични клетки од мозокот со тромбоцити со модифицирана структура. Ова може да се забележи кај дете со леукемија.

Секундарниот (реактивен) кај децата се развива поради одреден патолошки процес, што придонесува за кршење на продукцијата на презентираните клетки. Главните причини за формирање на реактивен тромбоцит кај дете се следниве:

 • тешки операции;
 • отстранување на слезината;
 • ненадејно крварење кај дете;
 • остеомиелитис;
 • анемија;
 • фрактури на тубуларни коски;
 • белодробни инфекции;
 • малигни заболувања кои влијаат на телото на детето;
 • некои лекови.

Начини за зголемување на PLT

Железни производи

Како да се зголеми крвниот тромбоцит? Да се ​​подигне низок крвен тромбоцит во крвта може да помогне во лек како Содекор. Неговиот состав вклучува мешавина на инфузии од разни лековити билки и зачини. Применуваат оваа алатка е дозволено само по одобрување на лекар.

Следењето на правилниот дневен режим и одржувањето на здрав начин на живот ќе го зголеми нискиот волумен на PLT и ќе го врати своето просечно ниво во крвта. Неопходно е да се забранат лошите навики, да се играат спортови и да се дозволи целото тело да се релаксира.

Нискиот број на тромбоцити може да се зголеми со специјална диета. Во исхраната треба да се храна која содржи железо. Овие производи се:

 • зелени сорти на јаболка;
 • црвена репка;
 • ореви кернели;
 • леќата;
 • црвено месо;
 • на црниот дроб.

Тромбоцитите се многу важни елементи на плазмата, кои играат значајна улога во правилното функционирање на телото. Затоа, важно е да се почитува нејзиното просечно ниво на содржина. Во случај на отстапување од нормата, можно е да се дијагностицира развојот на одредена патологија, за одредување на која ќе биде потребна потемелна дијагностика.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.