Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Намалување на лимфоцитите во крвта

Индикаторите на лимфоцитите во крвта се важен показател со кој може да се процени состојбата на имуниот систем. Стапката на овие клетки кај возрасен и дете е 20-40% од вкупниот број на леукоцити. Со апсолутна проценка на бројот на лимфоцити, можно е да се заштити телото од различните последици од неточна дијагноза.

Ниска содржина на клетки кај возрасни

Во нормални услови, бројот на лимфоцити остава 20-40%. Ако лимфоцитите се спуштат, тогаш ова укажува на сериозно нарушување во функционирањето на телото. Постојат многу причини зошто намален број на овие клетки се дијагностицира кај возрасни, што го прави многу лесно да се направи дијагноза. Тие вклучуваат:

 • вирусни заболувања;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • хиповитаминоза;
 • СИДА ;
 • рак;
 • ревматолошка патологија;
 • хронични патологии на црниот дроб и бубрезите.

Кога се намалуваат лимфоцитите, ова исто така може да биде последица на земање анти-туморни лекови. Најраната смрт на презентираните клетки се постигнува поради радијациона болест и хемотерапија.

Друга причина за намалениот волумен на лимфоцитите кај возрасните е имуносупресијата, која се појавила во позадината на употребата на антибиотици. Формирањето на лимфопенија е под влијание на патолошки процеси кои се карактеризираат со едем и интестинално крварење.

Ниска содржина на клетки кај деца

Кај детето, лимфоцитите може да се намалат во крвта поради вродената имунодефициенција. Таквите патологии се многу ретки. Како по правило, лимфопенија кај дете е наследна болест.

Најчесто детето ги намалува лимфоцитите во крвта поради стекнатите фактори. Кај детето, намалените лимфоцити зборуваат за следните патологии:

 • недостаток на протеини;
 • автоимуни патологии;
 • ентеропатија;
 • анемија ;
 • онкологија;
 • СИДА

Кај дете, случаите во кои бројот на лимфоцити е под нормалното може да се подели на две големи групи:

 1. Тестот на крвта на детето се изведуваше кога не се формираа нови клетки, а старите починаа.
 2. Функционирањето на органите кои влијаат на производството на овие клетки кај детето е оштетено.

Лимфоцитен период на раѓање

Лимфоцити за време на бременоста

Доколку во крвта се најдени пониски лимфоцити во текот на бременоста, тогаш ова не е причина за загриженост. Ова не значи дека телото на идната мајка не е заштитено од инфекција. Причината е дека за време на бременоста, намалената содржина на овие клетки вклучува механизам за активирање на други видови бели крвни клетки. Тие ќе ја заштитат жената за време на бременоста.

Ако презентираните видови на леукоцити не се намалуваат, туку, напротив, се активираат, тогаш тоа има негативен ефект за време на бременоста. Кога формираните лимфоцити ќе влезат во плацентата, го убиваат фетусот. Како резултат на тоа, се случува абортус и спонтан абортус. Во такви услови, се врши вештачка имунизација на женското тело за време на бременоста со супресорни клетки на идниот папа. Во овој случај, можно е да се елиминира развојот на компликации.

Ниските нивоа на лимфоцити во крвта се важен показател кој помага да се одредат патолошките состојби. Како по правило, можно е да се дијагностицираат различни вирусни и заразни болести, како и да се спречат сериозни патологии.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.