Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Висина на лимфоцитите во крвта

Лимфоцитите се еден вид не-грануларни леукоцити кои ги преземаат должностите за имунитет. Човечката крв содржи два типа на бели крвни клетки: Т и Б. Формирањето на првиот се јавува кога функционира тироидната жлезда. Вториот се произведува во коскената срцевина.

За што се крвни клетки?

Т-лимфоцитите се претставници на имунолошкиот систем и доаѓаат во костец со разни инфекции. Со други зборови, клетките се обидуваат да ги елиминираат туѓите микроорганизми. Б-лимфоцитите ја напуштаат крвотокот и поминуваат во околните ткива, трансформирајќи се во круша во облик на елементи. Нивната улога во телото е заштитна. Благодарение на таквите клетки, антителата се синтетизираат, што не дозволува инфекција да се вкорени и развие.

Зошто се зголемува концентрацијата на крвните лимфоцити?

Зголемените лимфоцити во крвта можат да бидат од различни причини: пораст на температурата, хронични заболувања. Но, тоа не се сите причини за оваа состојба. Концентрацијата на овие компоненти во крвта може да се зголеми при дијагностицирање:

Лимфоцитна леукемија

Нивото на лимфоцити кај рак и метастази се зголемува 5-6 пати. Поради оваа причина, сите луѓе кои се изложени на ризик бараат постојано тестирање. Само тогаш ќе биде можно да се открие болеста и да се почне со третман. Ако нивото на леукоцити кај возрасно лице надминува 3 пати повеќе од нормалните вредности, ова укажува на присуство на онкологија.

Кронова болест

Со оваа патологија во крвта исто така се зголемуваат лимфоцитите. Тоа се случува поради фактот што белите крвни клетки минуваат во цревните ткива и придонесуваат за развој на воспалителниот процес и чиреви.

Автоимуни болести

Овие болести вклучуваат лупус еритематозус , ревматоиден артритис . Нивниот развој е поврзан со напад на лимфоцити на ткивата на сопственото тело.

Повеќекратен миелом

Пренесената болест е вид на малигнен тумор кој предизвикува оштетување на коскената срцевина. Резултатот од овој процес е зголеменото производство на Б-клетки. Со такво отстапување, не само што нивото на леукоцити во крвта се зголемува, туку и се нарушуваат протеинските фракции.

Повеќекратен миелом

Хронична лимфоцитна леукемија

Оваа патологија почесто го зафаќа телото на возрасните отколку детето. Лимфоцитите се зголемени во крвта со 80-99 единици. Во клинички тест за крвта, сè уште може да се открие анемија и ниски тромбоцити . Ваквото отстапување се карактеризира со бениген тек. Главните манифестации на болеста се зголемување на лимфните јазли, кои, додека се испитуваат, остануваат безболни.

Ако причините за зголемување на лимфоцитите вклучуваат хронична лимфоцитна леукемија, тогаш пациентот има пораст на температурата во текот на ноќта. Исто така, постои зголемување на големината на слезината и црниот дроб. Со намалување на лимфоцитите во крвта во време на терапија и после тоа може да се тврди за фазата на ремисија.

Инфективна мононуклеоза

Оваа патологија се карактеризира со вирусно потекло. Концентрацијата на патогенот се јавува во лимфниот систем, како резултат на што се зголемува производството на Т-Б лимфоцити. Дополнително, при дешифрирање на анализата, лимфоцитите се покачени, а неутрофилите се намалуваат.

Хипертироидизам

Причините за развојот на оваа патологија лежат во зголемената активност на тироидната жлезда. Во овој случај, хормоните на жлездата влегуваат во крвта во голем обем. Тие, исто така, влијаат на понатамошното формирање на лимфоцитите. Кога висока содржина на лимфоцити во крвта настанала поради хипертироидизам , тоа значи дека пациентот ги има следните симптоми:

  • постојана анксиозност;
  • губење на тежината;
  • срцеви палпитации;
  • пораст на телесната температура;
  • низок крвен притисок;
  • изречена сјај во очите.

Хиперимунитет

За некои луѓе, постои силен имунитет. Како резултат на тоа, постои зголемена ефикасност на лимфниот систем, кој реагира на било кој инвазивен туѓо тело. Затоа, при нормални САРС , лимфоцитите во крвта можат да се зголемат.

Причини за покачени лимфоцити кај деца

Причини за покачени лимфоцити кај деца

Често, нивото на елементите во крвта може да се зголеми кај детето. Следниве причини го карактеризираат овој процес:

  1. Релативната лимфоцитоза е патолошки процес кај едно дете, причините за кои се вкоренети во вирусни инфекции и гнојни воспалителни процеси.
  2. Апсолутна лимфоцитоза. Причините за ваквите патологии кај детето се присуство на рубеола , сипаници , мали сипаници , заушки , голема кашлица , туберкулоза , маларија, тифус .
  3. Инфекциската лимфоцитоза кај детето е забележана на возраст од 2-7 години. До денес, причините за болеста сè уште не се утврдени, но многу лекари го поврзуваат со вирусни инфекции. Инкубациониот период на презентираната патологија кај детето трае 2-4 недели.

Лимфоцитите се важен елемент во крвта што го штити телото од влезот на вируси и бактерии. Ако во времето на општата анализа овие елементи се зголемат, тоа значи дека станува збор за сериозна патологија која мора да се третира без прекин.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.