Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Намалување на леукоцитите во крвта

Сама по себе, намалената содржина на леукоцити во крвта не е болест, но ниската содржина на белите крвни клетки често доведува до заразни болести, бидејќи главната функција на леукоцитите е корекција на имунитетот. Ако имунитетот е низок, тоа дефинитивно ќе доведе до болести.

Стандарди и анализи

Проверете колку ниски или високи бели крвни клетки може да бидат со едноставен општ тест на крвта . Посебна подготовка не е потребна за него, но мало дете треба да се увери пред постапката - возбудата може малку да го зголеми нивото на белите крвни клетки. Покрај тоа, подобро е да не се јаде најмалку 6-8 часа пред анализата, а детето може да се храни не подоцна од неколку часа пред анализата.

Стапки за возрасни и деца се различни. За дете до три години, содржината од 6 илјади леукоцити на 1 μl крв ќе биде нормална.

За дете од 6 до 10 години, нормален индикатор ќе биде од 6 илјади до 11 во μl крв. За дете над 14 години и за возрасни, нормален број се смета дека е од 4.000 до 9.000.

Симптоми

Фактот дека нивото на леукоцитите е намалено може да биде индицирано од треска, главоболка, анксиозност, треска, брз пулс и општа слабост.

Исто така, постојат воспалителни процеси во усната шуплина, пневмонија и чиреви во цревата. Често се јавува зголемување на крајниците и слезината, како и потечени жлезди. Ако нивото на белите крвни клетки е помало од 4,0 * 10 9 / l, леукопенија се дијагностицира. Причините за тоа може да бидат различни:

  • Неуспешно формирање на бели крвни клетки.
  • Неуспешно движење на неутрофили и нивно излегување од коскената срцевина.
  • Уништување и искористување на белите крвни клетки во садовите.
  • Реистрибутивна неутропенија.

Причини

Содржината на леукоцитите во крвта може да се намали во три случаи, но овие причини може да се врзат за специфични болести.

Појавата на леукоцитите во електронскиот микроскоп

Недостаток на супстанции кои се потребни за формирање на нови крвни клетки.

Ова е најлесниот одговор на прашањето зошто нивното ниво опадна. Најчесто ова не води до сериозни отстапувања од нормата, но истовремено, исто така, паѓаат и показателите за црвената крв. Витамините В1 и Б12, бакар, железо и фолна киселина се вклучени во синтезата на сите крвни клетки, а ако тие не се доволни, можете да го зголемите бројот на крвта едноставно со исправување на исхраната. Понекогаш, сепак, се случува диетата да заврши, но постојат причини зошто телото не може да ги добие сите потребни материи, на пример, повреда на цревата или метаболизам. Подигне нивното ниво може само да се излечи оваа болест.

Ако леукопенија се почитува долго време и е поврзана со намалување на црвената крв, а анализата покажува присуство на миелоцити и метамиелоцити, неопходно е да се спроведат тестови за онколошки заболувања.

Нарушување на коскената срцевина

Ако овој орган е оштетен, тогаш индикаторите за нивото на белите крвни клетки ќе паднат. Зборуваме повеќе за внатрешни повреди и болести отколку за физички повреди. Ова може да биде интоксикација при труење со храна и алкохол, како и ефектите од тешките метали, арсенот и другите опасни отрови. Исто така, коскената срцевина може да се оштети со лекови за хемотерапија и интерферон. Постојат и други причини зошто коскената срцевина може да се оштети. Меѓу нив, радиотерапија, автоимуно оштетување, тумори, изместување на коскената срж и уништување на леукопоетското ткиво. Сепак, ова се случува многу ретко.

Исчезнување на леукоцитите

Тие можат да исчезнат во крвта поради неколку причини. Ова може да биде нормален имунолошки одговор. Кога се заразени, овие крвни клетки го оставаат васкуларното лежиште испратено до оштетените ткива. Тие не исчезнуваат од телото, но нивната крв станува помала. Зголемување на стапката на леукоцити може да ја излечи само инфекцијата.

Уништувањето на леукоцитите е можно преку контакт со патогени и интоксикација. За труење може да се укаже на намалување на нивото на убодните неутрофили и сегментирани.

Третман

Третманот на леукопенија треба да започне со третманот на основната болест. Исто така, треба да ја нормализирате диетата и да му дадете на медицинската поддршка на телото.

Пациентите на кои им е дијагностицирана леукопенија треба да сфатат дека се склони кон инфективни болести како ниеден друг, па затоа при третман мора да ги почитуваат одредени правила за безбедност:

  • Треба да ја контролирате храната. Не јадете слабо печено или варено месо, сурова вода и сурово млеко. Исто така, вреди да се одбие од дома конзервирана стока и земјоделски производи. Млеко и сок во тоа време е подобро да се користи само пастеризиран, зеленчук и овошје мора да се мијат, и сите производи треба да бидат подложени на термичка обработка;
  • Вие не можете да комуницирате со луѓе кои имаат респираторни заболувања. Ако мајката има ARVI, а детето има леукопенија, мајката треба да носи респираторна маска;
  • Респираторна маска исто така се носи на јавни места, и за секое зголемување на температурата во однос на позадината на леукопенија, неопходно е да се консултира лекар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.