Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зголемување на леукоцитите во крвта

Белите крвни клетки се грануларни (гранулоцити) и не-грануларни (агранулоцити). Тие се поделени на базофили, неутрофили, лимфоцити и моноцити. Исто така во посебна категорија еозинофили. Сите тие го штитат телото. Некои од леукоцитите се потребни од телото за да се фатат туѓи микроорганизми, други произведуваат антитела. Ако леукоцитите во крвта се покачени, ова може да укаже на разни болести: постојат различни причини.

Крвен тест за леукоцити

Бројот на бели крвни клетки се определува со резултатите од општата крвна слика . Ако вкупната содржина на овие клетки во крвта ја надминува нормата, анализата се изведува со леукоцитна формула. Анализата се изведува на празен стомак, но новороденчето може да се храни неколку часа пред да се зема крвта.

Норма за детето и возрасните се сосема различни индикатори.

Значи, ако норма за дете до една година е 6.0-17.5, тогаш за дете до две години бројката ќе биде од 6.0 до 17, а за дете до 4 години бројката ќе биде од 5.5 до 15.5. Дете до шест години има нормална стапка од 5,0 до 14,5, додека дете под 10 години ќе има нормална содржина помеѓу 4,5-13,5. На возраст од 16, нормален број на леукоцити ќе биде бројка од 4,5 до 13, а кај возрасни - од 4,0 на 9,0. Но, малку покачени леукоцити во крвта за време на бременоста е сосема нормално.

Причини за подигнување

Ако содржината на белите клетки во крвта е висока, ова може да укаже на различни процеси.

 • Содржината на леукоцитите се зголемува ако постои пневмонија или бронхитис , или други заразни болести.
 • Во улога на друга причина може да биде акутна воспалителна инфекција, на пример, апендицитис , пиелонефритис или холециститис . Во овој случај, неутрофилите обично се покачени.
 • Исто така, наречен отитис и менингитис како причина.
 • Може да се обвинат роднините инфекции како апсцес и перитонитис . Во овој случај, тие можат да се зголемат до 50x10 9 / l.
 • Акутната фаза на воспалителна болест на цревата, исто така, може да биде виновна.
 • Вирусни инфекции, како хепатитис или рубеола, исто така може да се обвинат .
 • Во улога на причината може да бидат и сите воспалителни процеси во телото, без разлика дали се воспаленија на непцата или болки во грлото .
 • Траума или операција, изгореници и дијареа исто така се важни.
 • Во присуство на паразити во крвта, бројот на еозинофилите значително се зголемува.
Норма на леукоцити во зависност од возраста

Но, постојат повеќе сериозни причини:

 1. Нивото на бели крвни клетки се зголемува со леукемија (малигни заболувања на крвта) и други видови на рак.
 2. Исто така, нивното ниво се зголемува по миокарден инфаркт .
 3. Во инфективната мононуклеоза, бројката исто така се зголемува.
 4. Белите крвни зрнца се зголемуваат при хронична ренална инсуфициенција , откако се отстранува слезината, со големи загуби на крв и за време на трансфузија.

Стрес, астма , тром, сипаница и пневмонија исто така може да бидат предизвикани. Покрај тоа, тие се зголемуваат по јадење, додека се на сонце или во сауна, додека вежбате и вежбате многу, додека пушите, кога се појавуваат алергиски реакции и кога ткивото е оштетено, како што се гребнатини или рани.

Во крвта на бремените жени, бројот на белите крвни клетки се зголемува со алергии, бубрежна колика и земајќи многу лекови. Во втората половина од бременоста, зголемување на леукоцитите може да се смета за норма. Ако оваа бројка е намалена, станува збор за леукопенија.

Третман

Леукоцитоза третман

Леукоцитозата не е болест, но за време на бременоста може да предизвика предвремено раѓање. Во случај на леукоцитоза, главните сили треба да бидат насочени кон елиминирање на причината, односно на болеста што ја предизвикала. Во секој случај, вреди да се спроведе дополнителни испитувања кои ќе помогнат да се разјасни причината за зголемување на белите крвни клетки и да помогне во елиминацијата на леукоцитозата.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.