Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемоглобин за време на бременоста

Ниво на плазма хемоглобин кај жена во време на бременоста е важен критериум. Тој носи кислород во сите органи и системи на телото. Ако неговата концентрација во крвта се намалува, тогаш постои патолошки процес, како што е анемија. Ако тоа влијае на бремена жена, тогаш тоа негативно влијае на здравјето на трошките.

Нормален хемоглобин кај бремени жени

За време на периодот на раѓање кај жена (1-ви - 2-ри триместар), стапката на хемоглобин е 110-140 g / l. Почнувајќи од 20-тата недела, обемот на крвта почнува да се зголемува Причината за оваа состојба е развој на плацентарна циркулација. Плазма е течност, а бројот на еритроцитите е намален. Како резултат на тоа, нивото на хемоглобин е намалено. Ако низок хемоглобин во бременоста се јавува пред 20 недели, тогаш ова е знак за анемија .

Видови на анемија

Овој патолошки процес е поделен на неколку видови:

 1. Дефицит на железо. Нејзиниот развој е поврзан со недостатоци на железо во крвта. Се јавува кај хронично крварење и кај бремени жени.
 2. Хемолитичен. Причината за развој е уништувањето на црвените крвни клетки. Се јавува при труење со отрови, тешки метали.
 3. Б12-дефицитна анемија. Тоа е предизвикано од недостаток на витамин Б12. Како по правило, телото ја губи поради неухранетост.
 4. Анемијата кај бремени жени е посебен вид патологија. Најчесто, на таквите пациенти се дијагностицира анемија со дефицит на железо.
 5. Пост-хеморагичен. Ова е одделен тип на болест. Таа се јавува по значителна загуба на крв.

Што е гликолизиран хемоглобин?

Гликолизиран хемоглобин е индикатор со кој можете да го одредите просечното ниво на плазма шеќер за 3 месеци. Ако гликолизиран хемоглобин е покачен, тогаш ова е знак на сериозна патологија или можност за нејзин развој. Гликолизираниот хемоглобин не дозволува да ги препознаете индивидуалните разлики во нивото на шеќер во плазмата, но ви овозможува да се понапред од целата слика. Таков индикатор како гликолизиран хемоглобин е неопходен за одредување на дијабетес.

Нормално, гликолизиран хемоглобин кај бремени жени (1-ви - 2-ри триместар) не треба да надминува 4-6%. Ако жената страда од дијабетес, тогаш гликолизиран хемоглобин не треба да надминува 7%. Ако има зголемена стапка, тогаш можеме да зборуваме за сериозни последици.

За да го нормализирате гликолизиран хемоглобин, треба да водите здрав начин на живот и да ја следите потребната диета. Исто така е можно да се нормализира гликолизиран хемоглобин со помош на лекови и инсулински инјекции.

Причини кои влијаат на намалувањето на хемоглобинот

Несоодветна исхрана - главна причина за анемија кај бремени жени

Хемоглобин кај бремени жени под нормалата во периодот од 1-2 триместар може да се појави поради следниве причини:

 • зголемен обем на движење на крв кај жени;
 • потребите на детето во матката;
 • повеќекратна бременост;
 • недостатокот на елементи како бакар, цинк, витамин Б12 во телото на жените;
 • мал јаз помеѓу бремености кај жени;
 • хемоглобинот под нормала често е резултат на земање на одредени лекови;
 • историја на крварење;
 • цревна дисбиоза ;
 • хроничен стрес;
 • хормонална инсуфициенција;
 • егзацербација на болести кај жени, кои се случуваат во хронична форма.

Симптоми

Симптоми на анемија кај бремени жени

Со намален хемоглобин кај бремени жени во период од 1-2 триместар, се забележуваат одредени симптоми. Но, имало случаи кога идната мајка не чувствувала никакви промени. Како по правило, состојбата во која хемоглобинот е под нормалното се манифестира веднаш по падот на нејзиното плазма ниво. Карактеристичните симптоми се:

 • вртоглавица, бледило на кожата;
 • летаргија, слабост;
 • несвестица;
 • отежнато дишење со мала физичка активност;
 • зголемена брзина на срцето;
 • кршливи нокти;
 • губење на косата во големи количини;
 • формирање на пукнатини или болни чирови во аглите на устата.

Тоа воопшто не значи дека присуството на еден или два од симптомите споменати погоре ќе зборува за анемија кај бремени жени. Меѓутоа, ако тие се откриени, консултацијата со лекарот нема да му наштети.

Терапија

Како да се зголеми хемоглобинот за време на бременоста? Тука не можеме без интегриран пристап. Оваа терапија вклучува правилна исхрана и лекови.

Моќ

Ако треба брзо да го подигнете хемоглобинот, тогаш не можете да направите без да изготвите специфична диета, која ќе ги вклучува потребните производи за да се елиминира анемијата. За користење на таков терапевтски метод се препорачува само ако корисни производи се користат во комбинација со лекови. Во спротивно нема да биде возможно да се постигне посакуваниот резултат. Многу жени веруваат дека само храна богата со железо ќе помогне брзо да го подигне хемоглобинот. Но, како што покажува практиката, некои производи не можат да го пополнат потребното количество на железо.

Сепак, на бремените жени им се препишани следните производи:

 • месо, црн дроб;
 • риба, јајца;
 • гранати;
 • кајсии;
 • спанаќ;
 • праски;
 • репка;
 • е во ред

Третман со лекови

Третман на анемија кај бремени жени

Со намален хемоглобин за време на бременоста, терапијата не може да се направи без специјални лекови, кои вклучуваат хемео железо. Нејзината асимилација е многу подобра од не-хем, а исто така ви овозможува да добиете висок хемоглобин за време на бременоста кај жените. Пропишувајте го лекот и определете дека дозата може да биде само лекар. Само-лекувањето е опасно за здравјето на не само жените туку и детето. Овие лекови вклучуваат:

 • Ferrum Lek,
 • Тотем,
 • Сорбифер,
 • Тардиферон,
 • Малтофер.

Невозможно е да се одреди најефективниот лек, бидејќи секоја од нив е избрана земајќи ги предвид индивидуалните карактеристики и тежината на анемијата.

Нискиот хемоглобин за време на породувањето е многу опасен за здравјето на бебето. Затоа, идната мајка треба да се грижи за нејзината исхрана и начин на живот. Ако ги следите сите препораки на специјалист, тогаш нема да слушнете за таква патологија како анемија.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.