Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Производи за зголемување на хемоглобинот

Намалениот хемоглобин не е само летаргија и слабост, туку и недостаток на кислород во мозокот, бубрезите и многу други органи. Клетките едноставно немаат доволно исхрана, а тоа влијае на изгледот и квалитетот на животот: брзо гумиме, главоболки и болки во грбот не ни даваат мир, се појавуваат срцеви палпитации и недостаток на здив, терморегулацијата е вознемирена, се чувствувате студени дури и во топлина, вашите нокти се раздразнети ... Причина Намалување на нивото на овој комплексен протеин во крвта може да биде недостаток на витамин, бременост, па дури и критични денови. Се разбира, може да пиете дрога со железо, но зошто, ако истиот елемент може да се добие заедно со вкусна и здрава храна. Често во низок хемоглобин, виновни се болести, но во секој случај, треба да следите диета и да разберете која храна го зголемува хемоглобинот.

Фактор на железо

Главниот метод за зголемување на хемоглобинот е употребата на големо количество железо, од кое се состои овој протеин.

Претходно се веруваше дека за зголемување на хемоглобинот треба да ја јадете храната што содржи железо, па со задоволство може да се потпреме на гранати и житарици. Денес, многу експерти веруваат дека животинските производи кои го зголемуваат хемоглобинот се покорисни. Сепак, ова е исто така дискутабилно. Во секој случај, производите кои содржат хемоглобин можат да се поделат во неколку категории: висока содржина на железо, односно повеќе од 4 mg, оние со умерено содржина на железо (1-2 mg на 100 g) и ниска содржина на железо.

Покрај тоа, вреди да се знае дека во некои случаи, железото не може да се апсорбира во крвта, на пример, тоа се случува со дебелото црево и болестите на желудникот. Во овој случај, хемоглобинот може да се зголеми само ако се третира.

Топ 10: најдобри производи за зголемување на хемоглобинот

  1. Оброците со намален хемоглобин задолжително вклучуваат месо, црн дроб, јазик, бубрег, крем, жолчки, путер и млеко. Но, тие не го пијат во гнездо, туку во мали голтки. Овие производи се високо со железо.
  2. Да се ​​зголеми хемоглобинот во исхраната треба да биде малина, калинка, јагоди, лук, банани и овес.
  3. Исто така во листата на производи за зголемување на хемоглобинот во крвта е обична цвеќа. Можете да ја јадете варен (150 гр дневно), а со него можете да пиете сок или да направите салати. Главната работа е времетраењето на користењето: првите резултати ќе бидат за неколку месеци.
  4. Диња и лубеница. Тука е важно тие да бидат сезонски и со висок квалитет. Треба да ги одберете правилно, инаку можете да се вклучите во нитрати.
  5. Јаболка Само надвор од конкуренција. Можете да ги јадете и сурови, и печени, но секој ден и не помалку од половина килограм дневно. Но, постои една карактеристика: по нив не можете да пиете чај неколку часа: спречува апсорпција на железо.
  6. Роуан. Тоа е во состојба да го подигне хемоглобинот и е богата со витамин Ц. Зошто е потребна за анемија, да ви кажам подоцна. Нејзиниот сок е пијан 4 пати на ден, една лажица. Во никој случај не може да собира црвени и црни плодови на патиштата и во центарот на градот.
  7. Супа колковите - едноставна и прифатлива алатка. Само истурете неколку лажици вода што врие и оставете го преку ноќ. Пиеме чаша дневно. Патем, пијалокот од шипка од роза не може да заживее уште полошо од кафето.
  8. Моркови во комбинација со кисела павлака е исто така добар начин да се подигне хемоглобинот. Но, дури и подобро сок од морков. Пие е 3 пати на ден пред оброците.
  9. Коприва. Не мислам дека ова е само уборен плевел. Ако го заковате со врела вода, можете безбедно да ги исечете салатите. Можете исто така да истурете сува или свежа коприва со врела вода, инсистирајте на половина час и да пиете четвртина стакло три пати на ден.
  10. Ореви Исто така богата со железо. Ова особено важи за оревите. Тие се јадат на 100 g дневно и со мед.

Исто така, железото е богато со чоколада, грмушки од грмушки, мешунки, печурки од порцини, боровинки, круши, скуша и сардини, корен, ориз, пилешко. Некои железо се наоѓаат во компири, модри патлиџани, тикви (особено семиња), грозје, лимони, кајсии и цреши.

Храната богата со железо

Железо и со што се јаде

Со цел да се зголеми содржината на овој протеин во крвта, потребно е не само да се користат производи кои го зголемуваат хемоглобинот, туку и да ги користат правилно. Значи, постојат храни кои ја промовираат апсорпцијата на железо (и, според тоа, го зголемуваат хемоглобинот), а има и оние кои влијаат на апсорпцијата на железото.

Значи, одличен катализатор за апсорпција на железо е витамин Ц. Затоа ве советувам да ги земете сите лекови кои содржат железо во комбинација со аскорбинска киселина.

Затоа, храната богата со железо не треба да се измие со кафе или чај, туку со сок од портокал, домат или сок од грејпфрут. Исто така, ќе им помогне на жлездата да се вари спанаќ или било која друга зелена боја.

Но, она што ќе го спречи апсорпција на железо, така што тоа е калциум. Во млеко, се разбира, железото е содржано, но подобро е да не се користи во комбинација со месо.

Покрај тоа, се меша со апсорпција на железо и житни култури, со исклучок на овес и хељда. Останатите каросови се врзуваат со железо во цревата. Истото важи и за тестенини. Затоа е подобро да се јаде месо со грашок или грав. И можеш со гарнир.

Во секој случај, вашата исхрана и земањето додатоци на железо мора да бидат координирани со докторот.

Како што можете да видите, не постојат специјални деликатеси во листата на производи за зголемување на хемоглобинот. Ова значи дека секој од нас може да ја прилагоди нашата исхрана и да го даде здравјето на телото. Главната работа - да ги користите овие производи постојано и правилно.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.