Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Низок хемоглобин (анемија)

Низок хемоглобин (анемија) е болест кај која постои намалување на нивото на црвените крвни клетки. Хемоглобинот е пигмент кој содржи железо. Неговата главна функција е да ја обои црвената крв. Сложената комбинација на протеини и железо се нарекува хемоглобин.

Што придонесува за анемија?

Зошто се јавува овој патолошки процес? Намалениот хемоглобин не може да се формира сам по себе. Ова е олеснето од голем број на болести и фактори. Следниве се најчестите причини за низок хемоглобин:

 • нездрава исхрана
 • хронични инфективни болести,
 • воспалителни процеси во телото.

Болестите кои предизвикуваат анемија вклучуваат:

 • продолжена жолтица;
 • анемијата е патологија која се формира кога крвта се губи за време на хируршки третман, абортус, породување, чиреви, проширени вени , хронични хемороиди .
 • менструален циклус со изобилни секрети, бременост;

 • пубертетот е време во кое во крвта се губи голем број на железо.
 • вегетаријанците често страдаат од низок хемоглобин;
 • конгенитална анемија.

Индикатори на стапка

Нормалното ниво на хемоглобин во крвта е:

 1. За машката популација од 130-160 g / l.
 2. За жени, 120-147 g / l.
 3. За жени во позиција од 110 g / l.

Како се манифестира анемијата?

Се разликуваат следните симптоми на низок хемоглобин:

 • срцеви палпитации;
 • срце шум;
 • чувство на депресија;
 • замор;
 • недостаток на здив;
 • низок имунитет.

Знаци на низок хемоглобин понекогаш може да бидат конвулзии кои се појавија во долните екстремитети, чести настинки.

Симптоми на анемија

Чувството на замор и депресија често се припишува на премногу работа, но, како по правило, ова се првите симптоми на низок хемоглобин. Со нивото на хемоглобин помало од 60 g / l кај мажи и жени, единствениот третман е трансфузија на крв. Пациентот има вртоглавица, бледа кожа и општа слабост. Ако хемоглобинот е многу низок, тогаш на некој човек ќе биде многу тешко да се претпостави вертикална позиција.

Нискиот хемоглобин е полошо толериран од мажите, со жени тоа е многу полесно. Но, тоа не значи дека не треба да преземате никакви мерки. Недостатокот на овој елемент во крвта кај мажите и жените може да предизвика сериозни последици.

Трансфузија на крв за анемија

Оние луѓе на кои им е дијагностициран низок хемоглобин, во секој случај не можат да дејствуваат како донатори. Резултатот од таков чин може да биде неповратни последици. Но, се препорачува трансфузија на луѓе со анемија, напротив. Особено, препорачливо е кога третманот со лекови не го дава посакуваниот резултат.

Терапевтски активности

Третман на анемија

Што да направите со анемија? Третманот со редуциран хемоглобин кај жените и мажите треба да вклучи бројни активности насочени кон нормализирање на хематолошките параметри и регенерација на серумската концентрација на железо во крвта.

Третманот со намален хемоглобин треба да започне со процедури за елиминирање на причината за формирање на патологија. Најчесто тоа е:

 • отстранување на матката fibroids;
 • ексцизија на хемороиди;
 • хормонална корекција на дисфункционално крварење на матката;
 • третман на гастродуоденит, гастродуоденални чиреви, ентеритис.

Дозирање на лекови

До денес, нискиот хемоглобин кај жените и мажите може да се отстрани со помош на специјални лекови кои можат да го зголемат нивото на железо во крвта. Но, земањето пилули често предизвикува негативни ефекти врз дигестивниот тракт: чувство на гадење, повраќање, дијареа. Што да направите во оваа ситуација? Третманот на низок хемоглобин ќе се базира на употреба на инјекција.

За да се зголеми концентрацијата на хемоглобинот во крвта и да не предизвика негативно влијание врз телото, важно е да се набљудува дозата, бидејќи вишокот на железо во крвта може да предизвика уште една непријатна болест - хемосидероза. Затоа е забрането самостојно да земате лекови.

Каква храна треба да јадам?

Да се ​​зголеми нивото на железо во крвта со низок хемоглобин ќе им помогне на овие производи:

 • риба;
 • јајца;
 • млечни производи;
 • цели зрна.

За лесно варење на протеини од страна на телото, потребно е да се комбинираат со јаглени хидрати, кои се содржани во зеленчук и овошје. Потребно е да се направат салати од магдонос, да се користат кафе и чај во мали дози, бидејќи содржат компоненти кои го испираат железото. Ако ги почитувате овие препораки, ќе можете брзо да го зголемите нивото на железо и хемоглобин.

Народна терапија

Инфузија на рав

Што да направите кога главниот третман не го даде посакуваниот резултат? Во овој случај, популарните рецепти можат да го зголемат нискиот хемоглобин:

 1. Инфузија билки равнец. За подготовка потребно е да се земе лажица билки и истурете 0,5 литри врела вода. Почекајте додека инфузијата не се олади, се нагризува со влакнести влакна. За да се зголеми редуцираниот хемоглобин потребно е да се пие варено супа 3 пати на ден за лажичка пред јадење.
 2. Алкохол тинктура од равнец. Треба да се консумира во количина од две супени лажици разредена во вода. Според некои народни исцелители, оваа алатка се смета за најефикасна во борбата против анемијата.
 3. Зголемување на нискиот хемоглобин им помага на Роуан. За подготовка ќе треба две мали лажици од бобинки, кои треба да се истури 1,5 литри врела вода. Почекајте еден час додека лекот не се олади, а потоа додадете шеќер или мед за вкус. Пијте 4 пати на ден за ½ чаша.
 4. Земете голема лажица суви црвени детелина и налејте ја чашата со вода што врие над неа. Инсистирајте 45 минути, обидете се и земајте 2 лажици пред секој оброк. Слична подготовка кога се користи хедер цвеќиња.

Анемијата е патолошки процес придружен со недостаток на хемоглобин во крвта. Таа ја предизвикува оваа болест најчесто одредена болест, по елиминацијата на која се подобрува човечката состојба. Во врска со ова, многу е важно да започнеме третман на време, за да се заштитиме од негативни последици и да не размислуваме за прашањето: зошто се појавила оваа патологија и како да се ослободиме од тоа?

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.