Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да се зголеми хемоглобинот во крвта

Сите понекогаш имале периоди кога, како од никаде, се појавува замор, постојано се поспани, сè буквално паднало од рацете. Понекогаш, за да се најде причината за таквата непријатна состојба, потребно е да се провери нивото на хемоглобин во крвта. Впрочем, ако овие бројки се под нормални, тогаш здравствената состојба на една личност е многу лоша.

Што е хемоглобин

Хемоглобинот е соединение на железо и протеини пронајдени во црвените крвни клетки. Неговата главна функција е транспорт на кислород преку телото заедно со крв. Нормата на содржината на оваа супстанца кај возрасно лице треба да биде 130-160 грама на литар кај мажи и 120-150 кај жени. Што се однесува до децата, постои посебна табела во која се напишани нормални вредности на хемоглобинот за одредена возраст.

Што може да предизвика низок хемоглобин

Понекогаш хемоглобинот паѓа, се чини, без причина. Сепак, ништо не е исто. Најочигледните причини за овој феномен се:

 • Губење на крв Не се работи само за сериозни повреди, кога загубата на крв е опасна по живот. Хемоглобинот може да падне дури и поради тежок менструален тек. Ова исто така вклучува и различни операции.
 • Системска донација на крв од донатори.
 • Неизбалансирана исхрана, недостаток на минерали и витамини.
 • Период на бременост Кај жените, очекувајќи дете, често хемоглобинот паѓа.
 • Силен стрес, премногу работа, прекумерна физичка активност.
 • Зависност од никотин.

Во прилог на овие најлесно препознатливи причини, нивото на хемоглобин се намалува поради болести, од кои многу се многу тешки. Тие вклучуваат:

 • Автоимуни болести. Тие вклучуваат, на пример, гломерулонефритис, лупус, патологии на тироидната жлезда.
 • Воспалителни процеси во цревата.
 • Тешки заразни болести (хепатитис, пневмонија, туберкулоза, итн.).
 • Патологија на крв.
 • Малигни неоплазми во дигестивниот тракт.

Како што може да се види од горенаведената листа, ниското ниво на хемоглобин може да укаже на многу сериозни заболувања, па затоа треба веднаш да го известите алармот ако се појават симптоми на слична состојба. Овие симптоми ќе бидат опишани подолу.

Симптоми на низок хемоглобин

Симптоми на низок хемоглобин

Често, едно лице не е свесно за неговата состојба и почнува да размислува за тоа како да го зголеми хемоглобинот само кога ќе пристигнат резултатите од тестовите. Но, сепак постојат голем број на знаци со кои може да се претпостави дека хемоглобинот е намален. Тие ќе бидат опишани подолу.

 • Голема слабост, неразположение, постојано чувство на замор.
 • Вртоглавица, понекогаш достигнувајќи несвестица.
 • Палпитации и скратен здив без очигледна причина.
 • Кршење на косата и губење на косата.
 • Сува кожа, пилинг.
 • Бледило на кожата.
 • Нарушена концентрација
 • Нарушување на перцепцијата на вкусот. Станува збор за фактот дека едно лице почнува да јаде несоодветни предмети во храната: креда, глина, сурово месо итн.

Сите овие симптоми се многу чести, бидејќи ретко се обрнуваат внимание веднаш. Сè е отпишано за премногу работа, обемот на работа или работа. Во меѓувреме, вниманието треба да се посвети дури и на таквите навидум мали знаци. Можеби е навремено да се консултира со специјалист за да се избегнат можните сериозни последици.

Како е дијагнозата

Проверете што нивото на хемоглобинот е лесно: доволно е само да се направи крвен тест. Сепак, пред да се одлучи како да се зголеми хемоглобинот во крвта, треба исто така да се осигура дека хемоглобинот не е симптом на некоја болест. Ако сè е во ред, а резултатите од анализата се должат на надворешни фактори, тогаш хемоглобинот може да се зголеми доста брзо, вклучително и дома.

Крвен тест

Кои методи можат да ги зголемат нивоата на хемоглобин?

Постојат многу начини за брзо зголемување на нивото на хемоглобин во крвта. Пред сè, тоа е, се разбира, специјални лекови кои го зголемуваат хемоглобинот. Но, можно е да се зголеми хемоглобинот без нив, згора на тоа, за да се направи тоа брзо и дома. Првото нешто што ми доаѓа на ум е хематоген. Овој деликатес навистина помага да се бориме со детска (и не само) анемија. Но, покрај добрата стара хематологија, постојат многу начини да се подигне хемоглобинот дома. Тие ќе бидат опишани подолу.

Црвено месо, црн дроб, црвен кавијар

Овие производи од животинско потекло се најбогатите извори на витамин Б12, кој е активно вклучен во формирањето на крв. Јајчни жолчки исто така може да бидат корисни. Единственото нешто што е пожелно сортите на месото да бидат со малку маснотии: совршено говедско месо, телешко месо, зајак.

Свежи сокови

Свеж сок е одличен начин за збогатување на телото со витамини и зголемување на хемоглобинот. Сокот од нар е најдобро одговара - често е пропишан кај пациенти кои биле подложени на хирургија и се прашувале како да го зголемат хемоглобинот, особено ако тоа е неопходно да се направи дома. Тоа е одлично за заздравување од загуба на крв, и овој метод е исто така погоден за луѓе кои не можат да јадат производи од животинско потекло. Но, и другите сокови исто така ќе бидат многу корисни. Морков, јаболко, праска, сок од репка - сето ова ќе биде ефикасен и многу вкусен лек.

Цели зрнести производи

Од детството, многу луѓе знаеја дека ако редовно јадете каша, ќе растете и ќе бидете силни. Делумно на начинот на кој тоа е - бавните јаглени хидрати значително го зголемуваат снабдувањето со енергија, и, што е најважно, целата зрнести производи содржат фитати - елементи кои помагаат во апсорпцијата на железото. Дека со намален хемоглобин е многу значаен.

Шупливи лушпа

Корисни својства на дива роза се познати подолго време. Тој ќе помогне при анемија со дефицит на железо. Во кучето роза, во прилог на железо, има многу витамин Ц, така што апсорпцијата на железо се зголемува неколку пати. Неколку лажици дива роза треба да се истури со литар ладна вода, а потоа да се стави на оган и да се варат 10 минути. По ладење, можете да ја пиете оваа супа како и обично чај.

Производи за покачување на хемоглобинот

Chokeberry Compote

Многу домаќинки додаваат црни бобинки од шеќерна трска до домашни компоти - им даваат на пијалокот пријатен, малку пикантен тон. Покрај вкусот, овој роуан, исто така, се карактеризира со висока содржина на железо, па затоа ќе биде многу корисна во случај на анемија со дефицит на железо. Патем, црна chokeberry оди добро со рибизли и јаболка.

Црвено вино

Црвеното вино често се препорачува за оние кои се прашуваат: како да се подигне хемоглобинот со народни лекови. Но, алкохоличари ќе мора да бидат разочарани: ќе ви треба само една лажица, па дури и тоа ќе треба да се разреди во чаша чај. Но, дури и со таква слаба сила на добиениот пијалак, овој метод на лекување нема да работи за мали деца.

Сумирајќи го сето она што е напишано погоре, можеме да кажеме дека самото по себе, намаленото ниво на хемоглобин е неопасен феномен и брзо може да се нормализира дома ако го исправиш начинот на исхрана и вратете го витаминско-минералниот баланс. Но, не заборавајте дека нискиот хемоглобин може да биде првото ѕвонче, што укажува на присуство на многу непријатна болест. И ако тестовите покажале дека хемоглобинот е под нормално, треба брзо да одите кај лекар. Може да биде неопходно не само третман дома, туку и во болница.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.