Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да се намали хемоглобинот во крвта

Нивото на хемоглобинот е важен показател за целосна крвна слика. Се утврдува од капиларна и венска крв. Овој индекс не се смета за болест, туку само укажува на тоа дека во телото постои некаква болест што предизвикува оваа промена од нормата. Поради ова, главната работа со покачени стапки е да се спроведе целосен општ преглед и да се третира не зголемениот хемоглобин кај жените или мажите, туку поради причината за порастот.

Што е хемоглобин и зошто се зголемува

Хемоглобинот е протеин кој содржи железо. Нејзината задача е да транспортира кислород. Затоа, пред да одговорите на прашањето како да го намалите хемоглобинот во крвта, треба да ја знаете неговата нормална вредност.

За жените, степенот на индексот варира во рамките од 120,0-140,0 g во 1 литар крв, а кај мажи - 140,0-160,0 g. Тоа е, потребно е да се размислува за тоа како да се намали хемоглобинот само кога бројките ги надминуваат повисока граница на нормала.

Видовме зголемени показатели во вашата историја, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со хематолог. Тој ќе го спроведе потребното испитување и ќе ја идентификува причината за овој проблем.

Но, зошто овој преценет индекс се јавува кај деца, мажи и жени? Од што зависи?

Причините се најразновидни. Тие се како што следува:

 • разни срцеви заболувања;
 • заболувања на респираторниот систем;
 • болести поврзани со крв;
 • лоши услови на животната средина;
 • тешка дехидратација (со заздравување, хемоглобинот, исто така, се враќа во нормала);
 • онколошки болести;
 • земање хормони и диуретични лекови;
 • долго и активно пушење (што доведува до хипоксија);
 • дијабетес мелитус;
 • изгореници;
 • голем стрес;
 • живот во висорамнините (има мал кислород во планинскиот воздух).

Исто така, високи нивоа на хемоглобин може да доживеат пилоти, спортисти, алпинисти.

Како е покачен хемоглобинот

Со висока стапка на хемоглобин, обично, нема знаци кај мажи и жени, но со големо отстапување од овој индекс во комбинација со болести, тие почнуваат да се манифестираат. Само тука тие не укажуваат на одредена болест, но имаат само ист карактер. На пример:

Поспаност со покачен хемоглобин
 • општ замор, малаксаност;
 • проблеми со апетитот;
 • хипертензија;
 • поспаност или обратно, неподготвеност да спијат;
 • главоболка, вртоглавица;
 • болки во зглобовите;
 • модринки брзо;
 • болка во стомакот.

Со зголемен хемоглобин, а не лекување, мажите и жените можат да развијат значителни компликации кои се јавуваат поради формирање на згрутчување на крвта во садовите (тие исто така се нарекуваат згрутчување на крвта). Тие можат да се симнат од крвните садови и да влезат во различни органи со крв. Последиците од ова се срцев удар, мозочни удари, белодробен тромбоемболизам итн. Овие состојби бараат итна медицинска помош. Поради ова, ниту еден хемоглобин не може да остане без внимание, бидејќи може да доведе до катастрофални последици.

За да ги намалите високите перформанси, користете ги следните правила:

 1. Извадете ги садовите од менито со месо, особено со црниот дроб.
 2. Вклучете легуми во вашата исхрана.
 3. Не јадете црвен зеленчук и овошје, а исто така и да ги извадите јаболките, бидејќи содржат голем број на железо. Најдоброто овошје во овој случај ќе биде банана.
 4. Елиминирање на морското кафе, но остатокот од морска храна е корисно.
 5. Млечните производи ќе помогнат да се намали хемоглобинот кај жените и мажите.
 6. Користете најмалку 3 литри вода во текот на денот.
 7. Вие не може да земате витамини Б, фолна и аскорбинска киселина.

Доколку хемоглобинот е голем, лекарот може да припише дрога за намалување на крвта. Ако терапијата со лекови и исхраната не помагаат, тогаш докторот има право да препише еритроцитоза. Како резултат на оваа постапка, црвените крвни клетки се отстранети од крвотокот.

Исто така, помага во намалување на традиционалната медицина на хемоглобин. Со помош на хирудотерапија (третман со пијавици), оток исчезнува, микроциркулацијата се подобрува и ризикот од згрутчување на крвта е намален.

Постојат многу начини за намалување на нивото на хемоглобин во крвта, но не вреди да се прават истражувања на вашето тело. Подобро е да му верувате на некој искусен лекар за да помогне во справувањето со проблемот. Благослови те!

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.