Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еозинофили

Еозинофилите се вид на бели крвни клетки чија улога е да се врзуваат со странски протеин што се движи во плазма. Овие крвни клетки се транспарентни и содржат ензими кои можат да го растворат апсорбираниот протеин.

Каква функција извршуваат во телото?

Еозинофилите во човечкото тело вршат различни функции. Поради оваа причина, повеќето од нив се слични на функциите на остатокот од крвните клетки. Тие се вклучени во многу воспалителни процеси, а најмногу кај оние кои се алергични по потекло. Покрај тоа, еозинофилите имаат одредена улога при формирањето на органите.

Одредени се следните функции на застапените клетки:

 • да се биде на местото каде што се случуваат воспалителни процеси;
 • спречување на негативни ефекти на потенцијално опасните супстанции;
 • клеточна деструкција;
 • антипаразитарна и бактерицидна активност.

Еозинофилите во крвта можат да имаат не само позитивен ефект, туку и негативен. Тие не дозволуваат потенцијално опасни микроорганизми да влезат во човечкото тело, но има моменти кога тие се поврзани со патолошки промени. Јасен пример е лефлеровата болест.

Нормални перформанси

При толкување на клиничкиот тест за крв, еозинофилите се мерат како процент од вкупниот волумен на сите видови на леукоцити . Стапката на еозинофили во крвта не зависи од возраста на пациентот и од неговиот / нејзиниот пол, затоа, кај возрасен и дете, тоа ќе биде исто.

Возраст Норма (%)
Возрасни 1-5
Норми кај деца:
4-18 години 1-5
2-4 години 1-6
1-2 години 1-7
0-12 месеци 1-6

Табела - Нормални вредности на еозинофилите

Нормалната вредност на презентираните клетки треба да се определи во текот на целиот ден, земајќи ја во предвид спиењето. Утрото и навечер, обемот на еозинофилите кај децата и возрасните е 20% понизок од дневниот просек. И од полноќ до полноќ, овој индикатор кај децата и возрасните ќе биде повисок за 30%.

Зголемена еозинофилна содржина

Ако во општата анализа на крвните еозинофили се покачени, тогаш оваа состојба се нарекува еозинофилија. Таа е поделена на неколку степени:

 1. Лесна еозинофилија. Се карактеризира со број на клетки до 10%.
 2. Умерена еозинофилија. Еозинофилите се содржани во износ од 10-15%.
 3. Тешка еозинофилија. Клетки над 15%.

Но, тие се далеку од крајните вредности, бидејќи многу хематолози сé уште тврдат и тврдат дека умерената еозинофилија кај децата и возрасните има опсег од 10-20%.

Степенот на еозинофилија ќе зависи од сериозноста на патолошкиот процес, бидејќи колку е повисоко, толку потешко е патологијата да продолжи.

Причини за подигнување

Алергија предизвикува зголемување на еозинофилите во крвта

Кога висока содржина на презентираните клетки е откриена во крвта, може да се каже за следните патолошки промени во телото на детето и возрасното:

 1. Алергии често предизвикуваат состојба како што е еозинофилија.
 2. Реакцијата на телото на специфичен лек. Може да има алергии на лекови предизвикани од антибиотици. Но, може да заработите таква патологија дури и по земањето редовен аспирин. Ако еозинофилијата е откриена за време на тестот, веднаш треба да го информирате вашиот лекар за лековите кои ги користите.
 3. Недостаток на магнезиум.
 4. Паразитски црв инфекции. Еозинофилија може да се најде кај деца и кај возрасни поради инфекција со аскари, Giardia.
 5. Болести на гастроинтестиналниот тракт, кои се случуваат во хронична форма. Ова може да вклучува гастритис , чиреви .
 6. Болести на кожата го надополнуваат верзиколор, егзема .
 7. Малигни ракови.
 8. Срцева слабост , цироза , хореа. Сите овие болести можат да придонесат за откривање на покачени клетки во плазма анализа.

Еозинофилија и кај детето и кај возрасното лице може да има позитивна страна. На пример, во висина на заразна болест, блага еозинофилија ќе биде првиот симптом на почетокот на заздравувањето.

Ниска содржина

Ако во клиничката анализа на еозинофилите во крвта се намалува, тогаш оваа состојба се нарекува еозинопенија. Таа укажува на исцрпеност на телото. Како по правило, сличноста настанува кај дете и возрасен поради стрес од разни потекло:

 • почетната фаза на развој на заразни болести;
 • состојбата на пациентот по операцијата;
 • механички и термички повреди;
 • сепса .

Ако еозинофилите драстично се намалат, тогаш може да се тврди за присуство на дизентерија , тифусна треска или апендицитис во акутна форма.

Намалени крвни еозинофили

Обемот на еозинофилите кај детето и кај возрасно лице може да се намали малку и да биде постојан. Таквите знаци се карактеристични за луѓето со Даунов синдром и оние кои не постојано добиваат доволно спиење.

Покрај тоа, еозинопенијата е карактеристична особина во третманот на кортикостероидните хормони. Навистина, поради ослободувањето на надбубрежните жлезди, постои слаба продукција на еозинофили наутро. Исто така, кога земате хормонални лекови кај дете и возрасен, може да има таков несакан ефект како намалено производство на овие клетки.

Еозинофили кај бремени жени

За време на бременоста, еозинофилите вообичаено треба да се содржат во износ од 0-5%. Ако оваа бројка е зголемена за време на бременоста, најчесто тоа укажува на присуство на алергиска реакција. На пример, една девојка во времето на бременоста јадела агруми пред да замине да донира крв. Понекогаш за време на бременоста жената можеби дури и не се сомнева дека таа страда од алергии. Патологијата не дава никакви симптоми, бидејќи продолжува во блага форма. За време на бременоста, мајката може да почувствува малечко чешање, црвенило и пилинг на кожата.

Терапевтски активности

Третман на покачени крвни еозинофили

Кога причината за зголемената содржина на клетките сеуште не е утврдена, тогаш покрај испитувањето и собирањето на потребните информации, лекарот може да ги пропише следниве видови дијагностика:

 • Х-зраци на белите дробови;
 • урина и измет;
 • тестови на црниот дроб и бубрезите;
 • дијагностика за идентификација на алергенот;
 • серолошки испитувања за определување на паразитски инфекции и болести на сврзното ткиво.

Третманот кај деца и кај возрасни може да се спроведе само во случај кога причината за еозинофилијата е точно препознаена. Особено внимателно да му пристапите на ова прашање кога станува збор за бременоста. Навистина, во овој случај, животот на две лица ќе зависи од правилно избраната терапија.

Ако, за време на терапијата, можеше да се елиминира главниот провоцирачки патолошки процес и алерген, тогаш состојбата на пациентот се враќа во нормала на ист начин како и нивото на клетките во крвта. Во некои случаи, третманот може да вклучува лекови кои ги потиснуваат еозинофилите.

Комплетна крвна слика е важен тип на дијагноза, бидејќи помага да се одредат различни патолошки процеси во телото. На пример, еозинофилите, кога се абнормални, укажуваат на алергија, воспалителен процес и кожни болести. Ако времето за извршување на активности за нормализација на крвните клетки, состојбата на пациентот значително ќе се подобри.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.