Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Базофили (BAS)

Многу луѓе знаат дека крвта се состои од бели крвни клетки, црвени крвни клетки и тромбоцити, но всушност оваа класификација е многу пообемна. Оваа статија се фокусира на базофилите - мала разновидност на леукоцити (стапката на нивната содржина во крвта е многу мала), кои се разликуваат по големи јадра. Тие се произведуваат во коскената срцевина, влегуваат во крвта (каде што остануваат околу 3-4 часа), а потоа продираат во ткивото. Во базофилните ткива се одложуваат за околу 1-2 недели.

Функции

Како и другите леукоцити, главната задача на таквите клетки е да го заштитат телото од "странските освојувачи". Но тука постои суптилност: базофилите се првите кои "брзаат да помогнат" кога доаѓаат во контакт со странски агенти, само тогаш се вклучени неутрофили, еозинофили и други клетки поврзани со леукоцити.

Како е анализата

За да дознаете дали нивото на базофилите е нормално, треба само да донирате крв од прстот. Ова треба да се направи на празен стомак. Поради оваа причина, земањето примероци од вакви тестови обично се изведува наутро. Исто така, во пресрет на анализата, алкохолот не треба да се конзумира и има тешка храна (масна, пржена, зачинета).

Кое е нормалното ниво на базофили во крвта?

Содржината на крв во овие клетки обично не се мери со апсолутна вредност, туку со нивниот процентуален сооднос во однос на сите леукоцити во крвта. Стапката се движи од 0,6% до 1% од вкупниот број на леукоцити . Во апсолутна смисла, тоа се движи околу 0,3 наноли по литар крв.

Што може да предизвика абнормалности?

Еден услов во кој базофилите се покачени (исто така наречени базофилија) може да бидат предизвикани од следните фактори:

  • Алергиски реакции. По контакт со алергенот, специјалните гранули содржани во клетките се ослободуваат. Ова предизвикува типични симптоми на алергија: чешање, осип, едем, итн.
  • Во акутните заразни болести на црниот дроб, базофилите се исто така покачени.
  • Воспаление (вклучувајќи хронично), кое се наоѓа во гастроинтестиналниот тракт. Особено јасно е забележан ефектот при акутно воспаление на цревата.
  • Често базофилите во крвта се покачени во периодот пред менструацијата.
  • Постојана изложеност на ниски дози на зрачење (на пример, ова важи за оние кои работат со рендгенски апарати).
  • Болести на циркулаторниот систем.
Базофили

Што се однесува до базофилите во падот на крвта, оваа состојба се нарекува басопенија и може да се појави во следниве ситуации:

  • Кога бременоста. За жена, бременоста е долгоочекуван, но многу тежок период, телото се подложува на многу хормонални промени. Поради ова, базофилите може да се намалат.
  • Со пневмонија .
  • Во периоди на сериозен стрес, базофилите може да се намалат.
  • Со ендокрини пореметувања. Особено, базопенија се јавува со хипертироидизам.

Покрај тоа, базофилите може да се зголемат или намалат поради внесувањето на одредени лекови (на пример, хормонални контрацептиви), па затоа, пред да направите анализа, треба да го известите докторот за сите лекови што ги зема пациентот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.