Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Во Ochkov НЕ обезбедија преглед на пазарот на контактни леќи.

Компанијата Ochkov.NET неодамна ги објави резултатите од истражувањата во областа на маркетингот. Студиите се нарекуваат "Пазар на меки контактни леќи во Русија во 2015 година: резултатите од годината и прогнозата за 2016-2018", а според нивните резултати, леќите стануваат се попопуларни кај граѓаните на Руската Федерација. Секоја година, побарувачката на овој пазар се зголемува за 20%.

Според Светската здравствена организација (СЗО), околу 285 милиони луѓе во моментов страдаат од болести кои влијаат врз квалитетот на видот. Најчесто овие се рефрактивни нарушувања (сочинуваат 43% од случаите), катаракта (33%), како и глауком (2%). Што се однесува до различните инфекции кои можат да доведат до оштетување на видот, трендовите се повеќе од позитивни. Многу е направено во областа на профилакса - ова не е помалку важно, бидејќи во 80% од случаите од оваа природа, болестите од оваа природа можат да се спречат или да се следат во многу раните фази. И леќите играат значајна улога во ова.

Кој преферира леќи?

Во текот на истражувањето спроведено од страна на британската фирма Еуролес Истрас, во најголем дел леќите ги купуваат млади жени. Сепак, има многу купувачи кај мажите.

Се испостави дека во 2014 година, многу поголем број луѓе првпат го посетија офталмологот. Обично, прилично млади пациенти доаѓаат на примарниот состанок - многумина од нив дури и не постапиле 17 години. Но, средовечните и постарите луѓе ретко го посетуваат очниот доктор.

Кои леќи се најпопуларни

Според информациите што ги објавија оптометристите, во Русија тие често нарачуваат контактни леќи за планираната замена - 49% од купувачите ги избираат. Но еднократно помалку популарни: тие преферираат само 38% од клиентите. Во Европа и азиските земји, ситуацијата е спротивна: на пример, Данците избираат леќи за еднократна употреба во 64% ​​од случаите, а Јапонците избираат 46%. Специјалисти кои работат во онлајн продавницата на контактни леќи Ochkov.net, го поврзуваат ова со фактот дека руските граѓани не ги ценат сите предности на леќите што треба да се менуваат секојдневно. Животниот век на конвенционалните, планираните леќи се движи од неколку месеци до една година. Да, на некој начин е погодно, но во многу прогресивни земји овој тип на леќа се смета за застарен и не се користи.

Што се однесува до материјалот, најчестите се нарекуваат силиконски хидрогелови леќи. Тие се најпосакувани од 81,5% нови клиенти и 69% од оние кои користат леќи за долго време. И тоа не е изненадувачки: лесно е да се прилагодат на таквите леќи, тие се погодни, а ризикот од лимбрана хипотерија и хипоксија при нивното користење е минимален.

Во однос на дизајнот води класична верзија - сферични. Тоа е сосема разноврсна, и затоа 79% од купувачите запреат на нивниот избор. Торични леќи дизајнирани за третман на астигматизам се избрани во 16% од случаите. Најмалку популарни се мултифокалните леќи, чија главна функција е да се елиминира далекоседоста на возраста. Тие се избрани во само 3% од случаите. Патем, продажбата на обоени леќи неодамна се намалува.

Исто така беше неопходно да се открие кои фирми моментално го водат пазарот. Потоа следува брендот Ciba Vision (Alcon) од Швајцарија, кој е ангажиран, меѓу другото, во производството на различни капки за очи и леќи наменети за леќи. На третото место - американскиот бренд Bausch + Lomb. Особено познат по серијата производи Soflens, Optima, PureVision.

Иако денес можете лесно да ги купите леќите со користење на услугите на онлајн продавниците, но пред да се одлучите за одреден модел, треба да се консултирате со офталмолог. Тој ќе ви помогне да ги изберете леќите кои најдобро се вклопуваат во одредена ситуација.

Фирма Очков

8 (495) 587-95-95, 8 (800) 100-95-96
e-mail: info@ochkov.net

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Висококвалитетно поставување на соопштенија за печатот
на комерцијална основа
Дознајте ги условите за сместување
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .