Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Простатитис, аденома или рак на простата: како да дознаете што е маскирано со симптомите?

Симптомите на рак на простата се слични на оние кај простатитисот и аденомот на простатата. Овие патологии се јавуваат кај повеќе од половина од мажите постари од 40 години, поради што е тешко да се дијагностицира примарната болест. Покрај тоа, овие болести често коегзистираат: простатитот може да коегзистира со аденомот и постепено да се трансформира во рак.

Постојат рани симптоми на рак на простата кои лесно се мешаат со други болести. Ако тие се достапни, треба да се консултирате со лекар:

 • постојана потреба за уринирање;
 • чувство на нецелосно празнење на мочниот меур;
 • болка при мокрење;
 • наизменичен авион.

Со овие знаци, неопходно е консултација со урологот. Не се уверувајте дека меѓу пријателите (по 60 - скоро сите) "се исти проблеми, но нема рак".

Нарушувањето на мокрењето не укажува на рак, бидејќи покажува само степен на компресија на уретрата.

Ракот на простата се карактеризира со следниве симптоми:

 • крвта во сперма и урина е последица на дезинтеграцијата на туморот (крвниот сад е уништен);
 • губење на тежината, поспаност, вртоглавица. Ова може да се должи и на интоксикација и на скриено крварење;
 • болки во грбот, перинеумот, ректумот (може да биде поврзан со метастази)
 • Чести фрактури: остеопорозата брзо се развива поради тумор (густината на коскената маса се намалува);
 • оток на нозете и гениталиите, може да ја намали чувствителноста на долниот дел од телото;
 • тешко е да се забележи кршење на потенцијата на оваа основа, но исто така укажува на онколошки процес. Во некои случаи (метастази во тестисот) може да се забележи отекување на млечните жлезди.

Ракот на простатата го зазема второто место во смртноста кај мажите, а по 50 е главната причина за смрт кај пациентите со рак. Експертите од Меѓународниот центар за поддршка на пациентите во Bookimed препорачуваат мажи по 35 годишно да бидат испитани од уролог. Подетално во врска со методите на дијагностицирање на рак на простата .

Како ќе се дијагностицира ракот на простата?

 • прво ќе се мери нивото на специфичниот антиген во простатата во крвта. ПСА укажува на воспалителен процес во жлездата;
 • ќе се изведе дигитален ректален преглед, кој ќе утврди дали простатата не е компактирана (во подоцнежните фази изгледа како камен);
 • потребен е ултразвук преку ректумот;
 • Сите методи, симптоми и жалби на пациентот не се критични без биопсија. Се изведува под контрола на ултразвук: најмалку 6 примероци на ткиво се земени од различни делови на жлездата. Крв во сперма и урина по биопсија не укажува на рак. Ова се случува во рок од 2 дена.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Висококвалитетно поставување на соопштенија за печатот
на комерцијална основа
Дознајте ги условите за сместување
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .