Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

5 индикации за употреба на дарсонвал

Доаѓајќи во аптека, ние ретко мислиме дека "дарсонвал" е француско презиме, како на пример, Д'Артањан. Многу повеќе сме заинтересирани за самиот уред, именуван по научник од Франција. Arsen d'Arsonval назад во XIX век. Измислен метод за влијание врз мукозните мембрани и ткивата на човечкото тело со помош на високи фреквентни струи. Методот се покажа како толку ефикасен што дури и во конзервативниот СССР, уредот, кој тогаш беше наречен "Д'Арсонвал апарат", беше користен многу широко.

Како функционира darsonval?

На висока фреквенција, електричните струи минуваат низ телото без иритирачки ткива, но, напротив, имаат позитивен физиолошки ефект. Интересно, по детална анализа на овие процеси, Arsen d'Arsonval стана еден од основачите на новата биолошка насока, која стана биофизика.

На darsonval уред (за едноставност, тоа е назначен како таков) со помош на струја поминува низ вакуум електрода проширува садови. Ова, пак, ја подобрува циркулацијата на крвта. Стаклената електрода може да поминува низ кожата, преку устата, низ косата, па дури и по ректумот. Поради сегашните импулси, пот и лојните жлезди работат помалку интензивно, фоликулите на косата се стимулираат, состојбата на кожата се подобрува, метаболичките процеси на телото се активираат. На пример, ако пациентот има мрсна себореа, darsonval ќе го намали создавањето на првут поради инхибиција на работата на лојните жлезди на скалпот. Од друга страна, таблетата добро ја помага од ќелавост, будење на фоликулите на косата. Со избледената кожа, зголемената циркулација на крвта ќе ги спречи раните брчки. Teen darsonval помага да се ослободи од акни и акни. Оние кои се борат со васкуларните "ѕвезди" го ценат дарсонвал.

Пет индикации за дарсонвал

Darsonval уредот е широко користен во медицината. Сепак, ги издвојуваме специфичните симптоми во кои дарсонвализацијата е корисна и прикажана во пет групи:

  • коса: себореа (дарсонвал ја блокира активноста на плунковните жлезди), ќелавост, губење на косата
  • тело (целулит, оток)
  • мукозни мембрани (усната шуплина и цревата)
  • кожата на лицето (акни, розацеа, брчки)
  • вени и садови (проширени вени, пајакови вени)

Кога не може да се користи дарсонвал?

И покрај очигледните придобивки на методот d'Arsonval, постојат бројни контраиндикации во кои таков уред не може да се користи. Прво, тоа е онколошка дијагноза, и не е важно дали станува збор за малигнен или бениген тумор. Не можете да користите darsonval и луѓе со срцева аритмија и оние кои користат пејсмејкер. Дури и ако бремената жена има тешки акни или себореи, не може да се користи дарсонвал. Забрането е користење на овој уред за епилепсија. И покрај позитивниот ефект врз вените, дарсонализацијата е контраиндицирана кај тромбофлебитис. Конечно, на darsonval е забрането да се користи во пулмонална туберкулоза.

Во други случаи, дарсонвал се покажа како многу ефикасен уред, а денес го произведуваат многу производители, а неговата употреба е можна не само во болницата, туку и дома. Ако ви треба darsonval, можете да се поврзеш со мрежата на медицинска опрема продавници ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ .

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Висококвалитетно поставување на соопштенија за печатот
на комерцијална основа
Дознајте ги условите за сместување
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .