Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Не штетите: кои видови на антиалергиски лекови може да пиете бремени

Алергија е заштитна реакција на телото на стимули. За жал, бремените жени не се осигурани ниту од својот изглед. Некои алергии се јавуваат врз основа на фактори достапни пред почетокот на бременоста, други се случуваат само по зачнувањето.

Списокот на алергени е доста широк: храна, полен, топола. Волна, козметика, хемиски соединенија се на оваа листа. Без оглед на природата на алергените, секоја од нив дава бременост на непријатност. Тешки случаи на алергии се небезбедни за нормалниот тек на бременоста и за животот на мајката и фетусот. Алергиските реакции кај бремени жени се манифестираат во форма на конјунктивитис, течење на носот, уртикарија, ангиоедем и симптоми на бронхијална астма.

Значи: какви пилули може да пиете за бремени жени од алергии?

Самата по себе, алергиската реакција на мајката не предизвикува алергии во фетусот, бидејќи антигените и антителата не продираат низ плацентата. Но, ако мајката е болна, детето го чувствува тоа. Лековите што ги зема за да ги ублажат симптомите, исто така, влијаат на тоа. Хемискиот состав на лекови може да има различни ефекти врз телото на една бремена жена. Затоа, она што апчиња за алергии може да пијат бремени, подобро е да дознаете од вашиот лекар.

Во зависност од хемискиот состав на антиалергичните лекови се делат на генерации или класи:

 • првиот (седативи) - силен брз ефект и ниска селективност;
 • вториот (не седативен) - не го инхибира централниот нервен систем, почетокот на резултатот - по неколку недели земање лекови од оваа класа;
 • Третиот (метаболити) - обично дел од долготрајна терапија, добро се толерираат.

Со цел да се избегне ризикот од компликации во бременоста и заштитата на органи кои формираат дете од влијанието на лековите, не се препорачува употреба на антихистаминици, како и сите други лекови. Но, во случај на вистинска закана за животот на мајката, во првиот триместар, лекарот може да препише една од прва генерација дрога. Во следните тримесечја за третман на бремени жени се дозволени:

 1. Подготовки на првата генерација:

  • Супрастин - се користи за лекување на акутни алергиски реакции;
  • тавегил - дозволено во случај на закана за животот на мајката и неможност за користење на друг лек;
  • Цетиризин - го олеснува текот на алергиската реакција, има антипуритично и анти-екссудативно дејство.
 2. Лекот од втората генерација - claritin, и третиот - фексадин - се користи само во случаи кога самата дрога го загрозува здравјето на фетусот помалку од алергија. Третманот на бремена жена на прво место треба да ги елиминира симптомите на алергии и да не му наштети на фетусот.

Интернет-аптека http://paniapteka.ua/ нуди широк спектар на сертифицирани лекови кои се добро докажани во третманот на алергии. Употребата на било кој од овие видови лекови нужно мора да се случи со дозвола и под надзор на лекар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Висококвалитетно поставување на соопштенија за печатот
на комерцијална основа
Дознајте ги условите за сместување
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .