Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Белодробен едем: прва помош

Белодробниот едем е патолошки процес, чија појава е поврзана со ослободување на трансудат не од воспалително потекло од капиларите во интерстициумот на белите дробови, а потоа во алвеолите. Резултатот на овој процес е намалената ефикасност на алвеолите и нарушената размена на гасови, се формира хипоксија. Значителни промени, исто така, се случуваат во составот на гасот во крвта, бидејќи содржината на јаглерод диоксид се зголемува. Во комбинација со хипоксија кај пациент, силна супресија на работниот капацитет на ЦНС. Сето ова бара итна медицинска помош, инаку последиците може да бидат најнепристојни.

Симптоматологија

Ако симптомите на патологија се идентификуваат со текот на времето, тогаш итната грижа за пулмоналниот едем значително ќе го намали ризикот од компликации. Ако болеста е во напредната фаза, тогаш пациентот има тешкотии при дишењето поради недостаток на здив. Во исто време, не е важно каква состојба е пациентот: врши стрес за вежбање или едноставно лаги.

Белодробниот едем е патологија која води кон кислородно гладување, што негативно влијае на работата на другите органи. За време на студијата со стетоскоп, може да се слушне отежнато дишење, што укажува на акумулација на алвеоларна течност.

Покрај тоа, пулмоналниот едем може да се препознае со следните симптоми:

 1. Вртоглавица е чест симптом на патологија.
 2. Често, против оваа позадина, пациентот развива поспаност и апатија.
 3. Ако болеста има форма на фулминант, тогаш тоа е полн со задушување, што влијае на лице во текот на ноќта.
 4. Кашлица, формирање на спутум, кој на крајот станува многу течен и наликува на обична вода.
 5. Комплицирано дишење, присуство на отежнато дишење и свирење.
 6. Бледило на кожата и зголемено потење.

Многу често, лицето има нервен слом поради болест поврзана со мисли за смрт. Времетраењето на напад е 30 минути, така што прва помош е многу важно во ова време. Само со соодветна имплементација може да се избегне смртта на жртвата.

Симптоми на пулмонален едем

Класификација на патологијата

Во прилог на овие симптоми за соодветна прва помош, важно е да се знаат видовите на пулмонален едем:

 1. Membranogenic - формирана на позадината на нагло зголемување на капиларната пропустливост. Оваа патологија е формирана против позадината на другите синдроми.
 2. Хидростатичен - влијае на болестите кои се карактеризираат со нагло зголемување на хидростатичниот притисок во садовите. Течниот дел од плазмата може да се ослободи во таков обем што не може да се изведе преку лимфните патишта.

Точна проценка на државата

Со оглед на стапката на конверзија на интерстицијалната фаза на едемот на алвеоларна, неопходно е да се процени состојбата на жртвата. Ако постои хронична болест, развојот на едемот оди полека и непречено, често ноќе. Таквиот патолошки процес може лесно да се елиминира со лекови. Ако едемот е предизвикан од дефекти на митралната валвула, се забележува лезија на пулмоналниот паренхим, а потоа се зголемува симптомите. Состојбата на пациентот се влошува. Патологијата во акутна форма вклучува брза реакција и прва помош, бидејќи нејзиниот развој е многу брз.

Белодробен едем

Прва помош

Откако ги откриле знаците на патолошки процес кај некоја личност, потребно е веднаш да започнат со обезбедување на итна медицинска помош. Во овој случај, прва помош за пулмонален едем го сугерира следниов алгоритам на дејства:

 1. Поставете ја жртвата во положба на полу-седење.
 2. Извадете ја пената од горниот респираторен тракт. За овие цели неопходно е да се користи вдишување на кислород преку 33% етанол.
 3. Олеснување на акутната болка. Во справувањето со ова прашање ќе им помогне на невролептиците.
 4. Враќање на срцевиот ритам.
 5. Прилагодете баланс на електролит.
 6. Нормализирајте ја рамнотежата на киселина.
 7. Нормализираат хидростатски притисок во малиот круг на циркулацијата на крвта. За да го направите ова, користете такви наркотични аналгетици како Omnopon, Promedol. Нивната активност е насочена кон сузбивање на респираторниот центар, елиминирање на тахикардија, намалување на протокот на крв во вените, намалување на крвниот притисок, намалување на анксиозноста и страв од смрт.
 8. Дајте на жртвата лекови со вазодилататор. Голем ефект е нитроминт аеросол. Со негова употреба можно е да се намали тонот на крвните садови, интраторакалниот волумен на плазма. Кога се користат лекови од нитроглицерин, можно е да се олесни одлевањето на крвта од белите дробови, кои влијаат на периферниот отпор на крвните садови.
 9. Примена на венски турникет на долните екстремитети. Таквите активности треба да се спроведат со цел да се намали CSC. Овој метод активно се користи за неколку децении. За дехидрирање на паренхимот на белите дробови, користете го Lasix во количина од 40 ml. Се администрира интравенозно. Неговиот ефект се постигнува во рок од неколку минути и трае 3 часа. Лекот е способен за кратко време да донесе 2 литри урина. Со намален волумен на крв и зголемен колоиден осмотски притисок, едематозната течност преминува во крвотокот. Притисокот на филтрација се намалува. Дозволено е да се даваат диуретици на засегнатото лице само откако ќе се нормализира крвниот притисок.
 10. Воведувањето на срцеви гликозиди, со цел да се зголеми контрактивноста на миокардот.
 11. Итна хоспитализација.
Алгоритам за акција за ублажување на белодробниот едем на претходна болничка фаза

Ефекти од брза помош

Честопати, кога на пациентот му е дадена прва помош, состојбата може, напротив, да се влоши и да предизвика некои од следниве компликации:

 1. Формирање на транзиторната форма на патологија.
 2. Честата продукција на пена предизвикува опструкција на дишните патишта.
 3. Депресија на дишењето.
 4. Ангина болки. Таквиот синдром на болка станува едноставно неподнослив, па може да се формира болен шок кај пациентот, што негативно влијае на општата прогноза.
 5. БП не може да се стабилизира. Често, патологијата се јавува на позадината на низок и висок крвен притисок. Индикаторите можат да се менуваат во голема амплитуда. Садовите не можат да го издржат таквиот товар, затоа состојбата на пациентот се влошува.

Терапија за болести

По извршената прва медицинска нега, пациентот мора итно да биде хоспитализиран. Веќе во болница, за жртвата ќе му се препише следниот третман:

 1. Инхалација во кислород во комбинација со етил алкохол. Таквите настани ќе го олеснат отстранувањето на пена од белите дробови.
 2. Болни олеснувачи и лекови за намалување на психомоторната агитација. За да се намали хидростатичниот притисок во садовите на засегнатите органи и да се намали приливот на венска крв, се препорачува Морфин или Фентанил.
 3. Диуретици, чија акција е насочена кон намалување на обемот на крвта што се движи. Фуросемид, кој врши дехидрација на белите дробови, се смета за ефикасен.
 4. Срцевите гликозиди помагаат да се постигне кардиотоничен ефект. Тие пропишуваат Strofantin и Korglikon.
 5. За да се отстрани бронхоспазмот и за профилакса, пациентот прима Еупилинум и Аминофилин.
 6. Ако се појави заразна болест, тогаш антибиотиците со широк спектар се неопходни.
Лекот Фуросемид

Белодробниот едем е многу сериозна и опасна болест, бидејќи ако брзата помош не е обезбедена, постои ризик од смрт. Ако сите терапевтски мерки се преземени на време и правилно, тогаш не вреди да се загрижува, бидејќи по ефективната терапија што ја пропишал лекарот, состојбата на жртвата значително се подобрува.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.