Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хепатална колика: прва помош

Хепатална колика е типична манифестација која се јавува со актуелната холелитијаза. Хепатална колика, прва помош за која секои десетти човек и секоја петта жена периодично се бара (во согласност со статистиката), во најголем број случаи се јавува поради присуството на камења, кои делуваат како пречка за протокот на жолчката.

Причини за хепатална колика

Како причини кои предизвикуваат појава на хепатална колика, се утврдува, како што веќе е кажано, присуството на камен кој го спречува одлевањето на цревата на жолчката, исто така, може да предизвика преголема дистинкција, релевантна за жолчното кесе или неговите канали во пределот на препреката. Исто така, колика може да се појави во позадината на грчевите што се јавуваат во мазните мускули на мочниот меур и во каналите поради иритација предизвикана од соодветните камења.

Напад на хепатална колика исто така може да се развие како резултат на голема потрошувачка на зачинета или масна храна, поради земање алкохолни пијалаци, при стрес, со прекумерна физичка активност кога се наведна (што може да биде предизвикано од работа во градината, миење итн.).

Симптоми на хепатална колика

Од главните симптоми кои ја карактеризираат хепаталната колика, може да се разликуваат следниве:

  • Екстремно интензивна и интензивна болка, концентрирана во областа на десниот хипохондриум, карактеризирана со зрачење (ширење) на десното рамо, грбот, вратот и скапулата. Во некои случаи, болката целосно го покрива абдоменот. Првенствено, почетокот на синдромот на болка е забележан во текот на ноќта, се јавува зголемена болка за време на вдишување, како и во лежиште на левата страна. Поради оваа причина, пациентот едноставно е принуден да лежи на десната страна, додека ги влече нозете во стомакот.
  • Исто така, постои гадење во комплексот со повторено повраќање, а повраќање не носи олеснување.
  • Исто така постои и влага и тежок бледило на кожата, комбинирана во многу случаи со нејзината жолтица (вклучувајќи лезии на склера) - сето тоа се манифестира во позадина на развојот на механичката манифестација на жолтица.
  • Објективен преглед може да открие надуеност. Палпацијата (палпација) е придружена од силна болка и општа тензија на абдоминалните мускули од десниот хипохондриум. Исто така постои и симптом на Орнер, во кој прислушувањето на дланката по долните ребра на десната страна е придружено со болка.
  • Температура (покачена).
  • Обезбојување на измет, темна урина.

Хепатална колика: прва помош

Времетраењето на почетокот на состојбата во прашање може да биде неколку минути или неколку дена. Во секој случај, хепаталната колика е вонредна состојба, и прва помош за хепатална колика, соодветно, е исклучително неопходна за пациентот. Прво, појавата на симптомите на оваа состојба бара итен повик за итен случај.

Што се однесува до помагање на лице пред доаѓањето на лекарите, тоа е да се смири пациентот кој е во таква состојба на возбуда. Потребно е да го поставите на десната страна, по ставање на грејната рампа под оваа страна. Поради топлината на грејачот, особено, можно е да се ослободи грчењето што се појавило во мазните мускули. Главната работа во овој случај е да биде крајно претпазлива, особено ако не постои јасна сигурност дека состојбата на Чолиќ е предизвикана од жолчни камења. Факт е дека многу болести поврзани со абдоминалната празнина ја одредуваат категоричната превенција на употребата за адресирање на манифестациите на егзацербации на симптоми на топлина. Поради оваа причина, ако за прв пат се појави таков напад, треба да чекате за доаѓањето на лекарот.

Олеснување на состојбата на пациентот со тоа што му дава антиспазмодичен лек. Важно е да се има на ум дека кога се зема орално, посакуваниот ефект не може да се постигне, бидејќи таквиот внес на дрога, комбиниран со ерупција на vomitus, едноставно ќе биде бескорисен. Најдобро е да се користи инјекција на антиспазмодичен (не-shpa, атропин, promedol, pantopon, итн.). Атропин се нанесува 0,1%, 0,5-1,0 ml; Промедол може да се користи 1% (1-2 ml); Пантопон - 2% (1 ml) - да изберете.

Што се однесува до понатамошните тактики, тоа исто така го определува и лекарот, бидејќи во многу случаи невозможно е да се направи без хоспитализација, па дури и без хирургија поради можниот развој на компликации (перфорација на жолчното кесе, капки, калкуличен холециститис, итн.). Исто така, не е исклучена можноста за третман во нормални услови за пациентот, без хоспитализација, во овој случај тој е фокусиран на намалување на ризикот од повторна појава на Чолиќ.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.