Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Идентификувани фактори кои влијаат на појава на проблеми со видот меѓу астронаутите

Бидејќи рускиот космонаут Јури Гагарин стана првиот човек во орбитата на Земјата во 1957 година, проучувавме како човечкото тело се менува во услови на ниска гравитација. Ефектите од патувањето на вселената врз мускулите и коските, мозокот и нервите, циркулацијата на срцето и крвта, варењето, спиењето и вежбањето, како и многу други функции на телото, продолжуваат да бидат предмет на научни откритија и истражувања.

Во поново време, мисии на Меѓународната вселенска станица откриле нови ефекти на долгорочниот лет на вселената на видот, кои претходно не биле пријавени.

Тековната студија, објавена во The Journal FASEB, објави ново и значајно откритие во оваа област. Високиот автор на студијата, д-р Скот Смит, научник на Одделот за биомедицински истражувања и науки за животната средина во вселенскиот центар НАСА Џонсон во Хјустон, Тексас, објасни дека откриле генетска поврзаност меѓу астронаутите со проблеми со видот.

Тој и неговите колеги открија дека две значајни генетски разлики можат да влијаат на визијата на астронаутот. Разликите влијаат врз ензимите кои го контролираат важен биохемиски процес во клетките.

Д-р Смит објаснува дека, иако не го идентификувале точниот механизам кој води кон проблеми со видот, нивните наоди се сведуваат на минимум на бројни можни причини, со што ќе се забрза потрагата по причината и ќе се разбере како да се третира овој проблем.

Откритието ја опфаќа улогата на ензими кои го контролираат "јаглеродниот пат" - суштински метаболички процес на клетките. Нарушувањето во функционирањето на патеката е поврзано со многу болести, а од неодамна и со здравјето на очите.

Претходните студии покажаа дека астронаутите кои доживуваат проблеми со видот во вселената имаат повисоки нивоа на пред-лет на одредени метаболити во јаглеродниот пат, на пример, високи нивоа на хомоцистеин.

Д-р Смит и неговите колеги одлучија да истражат некои од нив. Тие спроведоа серија тестови на примероци од крв собрани од астронаутите и во споредба со резултатите од испитувањето на очите.

Тие откриле дека две генетски разлики во ензимите кои го контролираат патот на конверзија на јаглерод биле поврзани со индивидуални проблеми со видот при ниски услови на гравитација во астронаутите. Тие, исто така, открија дека нивото на витамин Б може да биде уште еден фактор.

Резултатите може да бидат важни не само за самите астронаути, туку и за различни категории на население во општата популација.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .