Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мајкросовиот микробиом може да влијае на ризикот од развој на потомство

Во новиот преглед, истражувачите ја нагласуваат важноста на здравиот микробиом за бремените мајки и нивните потомци, што укажува на тоа дека секое нарушување на микробиотот на почетокот на животот може да го зголеми ризикот од болести во подоцнежниот живот.

Во истражувањето на списанието за вродени дефекти, Дел Б: Ембрион Сегодня, д-р Шарон Меропол, заменик директор за истражување во Детската болница во Кливленд и нејзините колеги го разгледаа истражувачкиот комплекс во специјално издание наречено микробиом и детски болести.

Микробиомот вклучува десетици трилиони микроорганизми кои живеат во нашата црева, респираторен тракт и на кожата. Постои зголемен доказ дека прекините во човечкиот микробиоти на почетокот на животот можат да влијаат врз веројатноста за развој на одредени болести во подоцнежниот живот.

Претходно оваа година беше објавено дека зголемувањето на разновидноста на микробиот на возраст од 3 месеци е поврзано со намален ризик од алергија на храна на возраст од една година. "Нарушената" микрофлора може потенцијално да придонесе за развој на широк спектар на детски болести, вклучувајќи ги и алергиите, астмата , дебелината и аутистичните болести на спектарот.

Постои широко распространето верување дека развојот на микрофлора започнува на раѓање, а матката е стерилна средина. Сепак, неодамнешните студии ја оспорија оваа идеја, сугерирајќи дека развојот на цревната микрофлора започнува уште пред раѓањето.

Лекарот и нејзините колеги разговараа за оваа теорија, посочувајќи на преглед кој ги проценува растечките докази дека развојот на микробиотот на бебето започнува во матката.

Петја Колев од Универзитетот во Алберта во Канада и неговите колеги се осврнуваат на истражувањата кои откриле дека потомците на мајките со алергии имаат голем број на ентеробактерии во нивната рана столица. Ова може да го зголеми ризикот од респираторни проблеми во подоцнежниот живот.

Ова значи дека не само што треба да го разгледаме микробиомот на детето, туку и мајката. Иронијата е дека некои од нашите современи медицински методи може да влијаат на раната микрофлора, која може да има несакани последици, оневозможувајќи го нормалниот развој на детскиот имунитет, метаболизмот и невролошкиот систем.

Д-р Меропол смета дека истражувањето до денес само "гребеше на површината".

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .