Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нова година решение: промена на исхраната за подобрување на спиење и фитнес

Ако одлучите да изгубите тежина во новата година, тогаш некои неодамнешни резултати од истражувањето може да ви помогнат во тоа. Една студија објавена во списанието "Спиј" покажува дека губењето на тежината со менување на исхраната може да го подобри спиењето со било која тежина, што ги тера луѓето да се чувствуваат по енергетски и способни за нови вежби.

Претходните студии ја поврзаа дебелината со постојана поспаност, недостаток на енергија во текот на денот и слаб квалитет на спиење; сето ова може да се бори со едноставно губење на тежината.

Сепак, до сега истражувачите не знаат ништо за односот помеѓу прекумерната тежина, слабите навики во исхраната и аномалиите на спиењето и будењето.

Речиси 185 милиони возрасни и 24 милиони деца во САД се со прекумерна тежина или дебели; во Филаделфија, оваа бројка за возрасни е околу 68%.

Центрите за контрола на болести и превенција проценуваат дека 50-70 милиони возрасни страдаат од нарушувања на спиењето или будењето. Слабиот сон е поврзан со оштетените когнитивни функции и голем број на хронични здравствени проблеми, вклучувајќи депресија , дебелина и хипертензија .

Истражувачите на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Пенсилванија сакаа да стекнат нови сознанија за тоа како флуктуациите на тежината влијаат на многу аспекти на спиењето, без оглед на телесната тежина.

Тимот го проучувал дебелината преку употреба на диети во глувци со прекумерна тежина.

Половина од глувците беа случајно избрани за да се добие нормална храна (НП), додека другата половина се хранат со високо-масна храна (ДРИ), повеќе од три пати повеќе од нормалниот опсег, во период од 8 недели.

По 8-тата недела, некои глувци беа префрлени на алтернативна исхрана една недела, при што новодојдените DRI глувци ги принудија да добијат тежина, а новодојдените NP глувци губат телесната тежина, додека останатите глувци ја продолжија исхраната на која се наоѓаа.

По деветтата недела, глувците на DRI се покачија за 30% повеќе, спиеја еден час повеќе секој ден, а почесто заспиваа од глувците на диетата НП.

Сепак, двете групи на изменетата диета имале иста телесна тежина во деветтата недела, но сосема различни спиење / будење профили. Глувците што беа на NP исхрана за само една недела го покажаа истиот профил на спиење / будење како глушец кој беше на монохроматска исхрана за 9 недели.

Логичниот заклучок е дека ако сте со прекумерна тежина и често се чувствувате уморни, можеби нема потреба да ја изгубите целата ваша тежина брзо за да го подобрите сонот, туку почнете постепено да го намалите и ова може да ги намали вашите проблеми со спиењето и будењето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .