Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аспирин - лек за рак на кожата

12-годишна студија на научници од Медицинскиот факултет во Пало Алто на Универзитетот Стенфорд, или поточно, неговите резултати конечно станаа јавно знаење. Така, по неговото завршување, беше откриено дека жените кои земале повеќе аспирин таблети биле помалку подложни на појава на меланом.

Оваа информација се појави на страниците на публикацијата што ја издава Американското здружение за рак. Неколку претходни колеги од Данска, исто така, спроведоа истражување за ефектите на аспирин, како и некои нестероидни лекови против болки. Врз основа на резултатите од овие студии, стана познато дека земањето на овие лекови за 20% го намалува ризикот од рак на кожата во форма на карцином на базалните клетки. Сега, тим од научници предводени од Џин Тан добија можност да видат колку е ефикасен аспирин кај други кожни болести, односно кај меланоми . Специјалисти, исто така, ги зема предвид и другите фактори кои предизвикуваат развој на рак на кожата - особено, употребата на сончање, тен легла.

Научниците откриле дека е честа употреба на аспирин кој обезбедува заштита од меланом. Меѓу жените што ја земале, предиспозицијата за инциденцата била 21% помала во споредба со жените кои не земале овој лек. Врз основа на анализата на индикаторите за здравствената состојба на пациентите кои редовно користеле аспирин пет години или повеќе, стана јасно дека разликата е уште позначајна во однос на - тука ризикот од појава на меланом е 30% помал.

Студијата беше подложена на бели жени на возраст од 50-79 години, додека вкупниот број на пациенти кои учествуваа во него беше околу 60 илјади. Сите од нив мораа да одговорат на прашањата за лековите што ги земаа, нивниот вид активност и карактеристиките на исхраната.

Научниците веруваат дека таков антиканцероген ефект на популарниот аспирин се должи на особеностите на неговите антиинфламаторни својства. Како што истакнува д-р Тан, употребата на други лекови против болки не влијаела на ризикот од меланом на кој било начин. Во меѓувреме, истражувачите, исто така, не брзаат да дадат препораки за превентивниот внес на аспирин - да ја потврдат таквата изјава, неопходно е да се спроведат голем број клинички студии.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .