Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Колачињата можат да убијат: салмонелата живее во сува храна до шест месеци

Бидете внимателни со овие Божиќни третира; Салмонелата и другите патогени микроорганизми можат да преживеат најмалку 6 месеци во колачиња и крекери, според една студија објавена во Journal of Safety of Food.

Салмонелата е вид на бактерија која предизвикува дијареа, треска и абдоминална болка од 12 до 72 часа по инфекцијата. Тие беа откриени пред 125 години од американски научник, д-р Салмон.

Инфекцијата со салмонела обично се решава по 4-7 дена без лекување, но посериозните случаи се комплицирани од тешка дијареа, а ширењето на инфекцијата од цревата во општата циркулација, а потоа и до други органи и ткива понекогаш доведува до смрт.

Во тешки случаи, потребна е итна хоспитализација и интензивна антибактериска и симптоматска терапија. Стари лица, деца и лица со оштетен имунолошки систем се изложени на ризик.

Заеднички извори на салмонела се храна и вода контаминирани со мали количини на физиологија на животните. Производи од животинско потекло, како што се говедско месо, живина, млеко, риба или јајца, се најмногу подложни на контаминација. Сепак, секоја храна, вклучувајќи зеленчук, овошје и преработена храна може да содржи бактерии.

Контаминацијата може да се појави во продавниците или во кујната кога соковите од сурово месо или живина ги контаминираат површините, храната во фрижидер или во кошница.

Користење на плоча за сечење и нож за обработка на сурово месо или живина, без соодветно чистење и перење помеѓу употребата, го зголемува ризикот од контаминација. Контаминираните производи имаат тенденција да изгледаат и мирисаат нормално.

Истражувачите на Универзитетот во Џорџија одлучија да го истражат опстанокот на салмонелата во сува храна, поради зголемениот број на епидемии на болести со храна.

Од салмонелата не се очекуваше да расте во храна со многу сува средина.

Истражувачите ја поставија салмонелата во четири типа на додатоци пронајдени во колачиња или крекери, а потоа ги ставаат во складиште. По складирањето, научниците утврдија колку долго Салмонела преживеала при секое полнење.

Салмонелата живеела подолго во некои пломби отколку кај други. Патогенот преживеал подобро во сендвич колачиња, во споредба со крекери. Во некои случаи, бактеријата преживеала најмалку 6 месеци.

Истражувачите сега размислуваат за нови мерки за спречување на загадувањето и епидемиите на болеста.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .