Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Студијата носи нови докази дека кафето може да ја намали смртноста.

Повеќе од половина од Американците пијат кафе постојано и секојдневно, а тоа не е изненадувачки. Истражувачите постојано се заинтересирани за тоа како еден пијалок влијае врз јавното здравје. Денес, нова студија придонесува за зголемениот број на докази дека кафето е корисно за нас, исто така ново, откривајќи дека конзумирањето на четири до пет шолји кафе на ден може да го намали ризикот од предвремена смрт, дури и кај оние кои пијат кафе без кафе.

Студијата е најнова во серија студии поврзани со кафе спроведена од д-р Ерика Лофтфилд од Одделот за епидемиологија и генетика за рак на Националниот институт за рак. Таа е објавена во американскиот весник за епидемиологија.

Во јануари оваа година, д-р Лофтфилд и неговите колеги покажаа дека пиењето четири чаши кафе дневно може да го намали ризикот од развој на меланом за 20%.

Иако сегашната студија не покажа поврзаност помеѓу потрошувачката на кафе и морталитетот од патологијата на ракот, сугерираше дека редовното пиење може да го намали ризикот од смрт од голем број патолошки состојби, вклучувајќи кардиоваскуларни болести и дијабетес .

За да ги постигнат своите заклучоци, научниците анализираа субјективни извештаи за навиките за консумирање на кафе и нивото на здравје на 90.317 возрасни лица кои учествуваа во истражувањето на рак на простата , белите дробови , дебелото црево и јајниците, спроведено од 1998 до 2001 година. Учесниците не страдаа од онкопатологија и не ги идентификуваа кардиоваскуларните заболувања на почетокот на студијата.

Во просек, за 10 години набљудување, се случиле 8.718 случаи на смрт.

Во споредба со луѓето кои не пијат кафе, оние што консумираат четири до пет чаши дневно покажаа најнизок ризик од смрт од различни причини, вклучувајќи дијабетес, срцеви заболувања, респираторни болести, грип и самоубиство.

Оние што консумираат две до три чаши кафе, исто така, имале помал ризик од смрт, како и луѓе кои пиеле кофеин без кафе или кафе како додатоци.

Покрај тоа, истражувачите откриле дека пиењето до пет шолји кафе дневно - еквивалентно на 400 mg кофеин - не е поврзано со долготрајни здравствени ризици.

Резултатите од студијата не се менуваа дури откако тимот ги зеде предвид бројните фактори кои влијаат врз нивото на здравјето, вклучувајќи го и пушењето, консумирањето алкохол и придржувањето кон различни диети.

Сепак, важно е да се земат предвид податоците не само за тековните туку и за другите студии кои ја претставуваат нивната визија за придобивките и штетите на популарниот пијалак.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .