Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ризик од мозочен удар кај постари мажи кои земаат алфа блокатори

Алфа блокаторите се користат за лекување на различни состојби, вклучувајќи го и високиот крвен притисок , Рејноовата болест и подобрувањето на мокрењето кај постари мажи со хипертрофија на простата.

Една нова студија сугерира дека постои зголемен ризик од исхемичен мозочен удар кај мажи кои земаат алфа блокатори, но кои не земаат други лекови за хипертензија .

Резултатите се објавени во списанието "Journal of the Canadian Medical Association". Студијата беше предводена од д-р Чао-Лун Лаи, од Националната универзитетска болница во Тајван.

Истражувачите објаснуваат дека алфа блокаторите првично биле развиени за контрола на хипертензијата, но сега главно се користат кај постари мажи со хипертрофија на простата.

Лекот делува со релаксирање на одредени мускули и помагање на малите крвни садови да останат отворени. Алфа блокаторите го блокираат дејството на хормонот норепинефрин од мачни мускулни спазми во ѕидовите на малите артерии и вени. Со блокирање на овој ефект, алфа-блокаторите ги одржуваат крвните садови отворени и опуштени, подобрување на протокот на крв и намалување на крвниот притисок.

Сепак, овие лекови може да имаат одредени несакани ефекти кај постарите мажи. Тоа е затоа што намалувањето на притисокот за време на третманот со лекови во текот на првите неколку дена го зголемува ризикот од мозочен удар.

За да се испита степенот до кој оваа дрога го зголемува ризикот од мозочен удар, тимот испитуваше група од 7502 тајвански мажи постари од 50 години веднаш откако влегоа во фазата на започнување на алфа блокатори.

Секој пациент кој учествувал во студијата го имаше првиот мозочен удар и нов рецепт за алфа блокатори во текот на студијата, кој траеше 3 години.

Резултатите покажуваат зголемен ризик од исхемичен мозочен удар кај мажите во текот на првите 3 недели од почетокот на третманот и намален ризик од 22 до 60 дена по почетокот на третманот.

Во детали, луѓето кои не земале други лекови за крвен притисок имаат двојно зголемување на ризикот од исхемичен мозочен удар во текот на првите 21 дена, во споредба со мажите кои подоцна почнале да примаат алфа блокатори.

Интересно е што луѓето кои веќе земале други лекови за притисок немаат зголемен ризик од развој на мозочен удар, веројатно затоа што нивното тело е навикнато на лекови и нивниот притисок се стабилизира.

Анализата треба да се продолжи со проширување на националниот состав на изучените мажи.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .