Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

И потрагата по совршен кондом продолжува

Кондомите го спречуваат ширењето на сексуално преносливи болести и, се разбира, несакана бременост. Низ целиот свет, повеќе од пет милијарди единици се продаваат на годишно ниво, но дали има уште простор за подобрување?

Вчера беше Светскиот ден за борба против сидата. Од 1 декември 1988 година, овој датум е посветен на подигање на свеста, борба против стигмата и сеќавање на оние кои починале од оваа болест. До крајот на 2012 година, имало повеќе од 3,5 милиони луѓе кои живеат со ХИВ во светот. Во некои африкански земји, до 20% од населението е заразено со ХИВ. Сепак, од 2001 година, бројот на нови инфекции е намален за 33%, а бројот на деца заразени со ХИВ е намален за 52%. Битката за превенција и лекување на оваа катастрофална болест продолжува.

Д-р Mahua Chowdhury, вонреден професор во Здравствениот научен центар, Тексас, го постави ова тешко прашање. Таа излезе со брилијантен и револуционерен дизајн за нов кондом. Наместо латекс, за кој многу луѓе се алергични или едноставно не го сакаат тоа, лекарот планира да користи хидрогел инфилтриран со билни антиоксиданти. Хидрогелот е силен и еластичен полимер, кој главно се состои од вода. Веќе се користи во контактните леќи, па задачата за безбедносна проверка е барем делумно решена.

Го прави овој кондом посебен со додавање на билен антиоксидант. Беше откриено дека ова соединение има својства кои ја спречуваат ХИВ инфекцијата. Ако овој иновативен кондом се распадне, антиоксидант се ослободува и го спречува размножувањето на вирусот. Но, тоа не е сè. Овие специјални антиоксиданти, флавоноиди, исто така, се способни да го зголемат сексуалното задоволство, промовирајќи релаксација на мазни мускули и зголемување на артерискиот крвен проток, а исто така можат да одржат ерекција со зголемување на нивото на азотен оксид.

Финансирањето на проектот ќе доаѓа од Глобалниот предизвик за глобална здравствена награда. Овогодинешниот натпревар се фокусираше на изнаоѓање на исклучително ефтини кондоми без латекс. Chowdhury беше еден од 54-те избрани од 1.700 проекти кои аплицираа за финансирање.

Кондомот сеуште не е подготвен за пазарот, потребни се дополнителни тестови, кои се во полн замав. Во текот на следните 6 месеци, финалното тестирање ќе биде завршено.

Потенцијалните придобивки на кондом кои активно можат да се заштитат од СИДА се очигледни.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .