Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Осаменоста го менува имунолошкиот систем, зголемувајќи ги шансите за болест

Претходните студии покажаа негативно влијание на осаменоста врз здравјето, но механизмите на овој феномен останаа нејасни. Една нова студија фрла светлина врз ова прашање, наоѓајќи дека осаменоста може да ги промени клетките на имунолошкиот систем на таков начин што ќе ја зголеми подложноста на болеста.

Студијата е објавена во публикацијата "Зборник на трудови на Националната академија на науките". Тоа беше спроведено од професорот Џон Качопо од Универзитетот во Чикаго и колегите од Универзитетот во Калифорнија во Лос Анџелес.

Студијата се базира на резултатите од претходниот експеримент спроведен од професорот Качопо минатата година, кој покажа дека постарите луѓе кои се соочуваат со екстремна осаменост откриваат 14% поголем ризик од предвремена смрт.

Претходно, научниците откриле дека луѓето кои самите имале повеќе изразено воспаление и послаб имунолошки одговор отколку оние кои не биле сами, што укажува на тоа дека осаменоста може да биде поврзана со механизам познат како "зачувување на транскрипциониот одговор на катастрофа" (CTRN ). Овој механизам се карактеризира со зголемување на експресијата на гените кои играат улога во воспалението и намалување на експресијата на гените вклучени во антивиралниот одговор.

Професорот помина длабоко во анализата на генската експресија кај леукоцитите - бели крвни клетки во имунолошкиот систем, кои помагаат во спречувањето на инфекциите. Студијата привлече 141 лице на возраст од 50-68 години, кои беа дел од "Истражување за стареење, социјални односи и здравје".

Научниците ги потврдија податоците добиени од претходните резултати на генската експресија. Тие, исто така, откриле дека изразот ја влошува тежината на осаменоста, а осаменоста го подобрува изразувањето, со што се затвора маѓепсаниот круг на CTRN себе.

Истражувачите исто така анализирале генска експресија кај леукоцитите од резус макаки, ​​кои се многу социјални видови. Единствените мајмуни не само што покажуваат поголема експресија на генот CTPH, но исто така имале повисоки нивоа на норепинефрин, кој е вклучен во реакцијата "хит или стартување" што се јавува при стрес.

Досегашните студии покажаа дека норепинефринот може да го зголеми производството на незрели моноцити во коскената срцевина. Овие моноцити покажуваат висок воспалителен генски израз и ниска експресија на антивирусен ген. Ова може да го влоши производството на белите крвни зрнца, што делумно објаснува зошто едните луѓе се изложени на поголем ризик од развој на хронични заболувања.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .