Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дилатацијата богата со калиум може да ги заштити бубрезите на дијабетичари

Дијабетесот е сериозен проблем. Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) го проценуваат бројот на луѓето со дијабетес на 29,1 милиони во популацијата во САД. ЦДЦ предвидува дека овој број ќе се удвои или трипати во текот на следните децении. Ако прогнозата е точна, тогаш секој петти Американец ќе има дијабетес до 2050 година.

Се знае дека дебелината е главен фактор на ризик. Пребарувањето продолжува за оптимални диети кои ќе помогнат да се исправи оваа состојба. Тековните диети се насочени кон намалување на калориите и намалување на содржината на јаглени хидрати во нив. Лекарите препорачуваат добро балансирана исхрана со минимум атестирана сол.

Тип 2 дијабетес мелитус во голема мера ги зголемува шансите за смрт од крајната фаза на бубрежна невропатија (ESRD) и кардиоваскуларните заболувања поврзани со дијабетес (CVD). Хипергликемија (прекумерна гликоза во крвта), хипертензија и дислипидемија (вишок на маснотии во крвта) се добро познати фактори на ризик за развој на ESRD и CVD.

Во општата популација, калиумот се користи како средство за спречување на хипертензија и мозочен удар . Сепак, нејзиниот ефект врз телото во дијабетес се уште е неистражена. Калиумот е важен минерал кој е вклучен во нормалното функционирање на сите клетки, ткива и органи на телото. Тоа помага да се спроведат нервни импулси кои ги регулираат срцевите ритми. Таа, исто така игра улога во одржувањето на здрави коски и балансот на течности во телото. Една од многуте улоги на бубрегот е да се одржи калиумот на вистинско ниво.

Една студија на д-р Араки, објавена во Клиничкиот весник на Американското здружение за нефрологија, тврди дека диетата богата со калиум може да помогне во заштитата на срцето и бубрезите кај тип 2 дијабетес.

Студијата вклучува 623 пациенти со тип 2 дијабетес. Тие не користеле диуретици и не покажале знаци на CVD. Пациентите биле запишани помеѓу 1996 и 2003 година. Времетраењето на набљудувањето било 11 години. Нивото на калиум се мери во урината.

Резултатите покажаа дека повисоките нивоа на калиум во урината на учесниците укажуваат на помал ризик од бубрежна дисфункција и кардиоваскуларни болести. Екскрецијата на натриум не покажала никаква зависност. Понатамошни истражувања се во тек.

Доказите за оваа студија не се дефинитивни. За поголема точност, потребни се дополнителни експерименти.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .