Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јадењето домашна храна го намалува ризикот од развој на дијабетес тип 2.

Зголемувањето на потрошувачката на домашна храна може да се заштити од развојот на дијабетес тип 2, според новата студија неодамна претставена на научната сесија на Американската кардиолошка асоцијација во Орландо, Флорида.

Коавтор на студијата, д-р Генг Зонг, колега од Харвардската школа за јавно здравје во Бостон, и колегите предлагаат да се јаде повеќе домашно готвени јадења. Ова може да доведе до губење на тежината во текот на подолг период. Вишокот на тежината е фактор на ризик за дијабетес тип 2. Негативните ефекти врз здравјето имаат вечери во рестораните, особено рестораните за брза храна.

Претходно оваа година беше спроведена студија и беше откриено дека јадењето води до значителен вишок на калории и прематурација на телото со соли кои можат да доведат до зголемување на телесната тежина и висок крвен притисок , а тоа е фактор на ризик за дијабетес и кардиоваскуларни болести. И покрај сите ризици споменати погоре, луѓето претпочитаат да јадат брза храна. Во текот на изминатите 50 години, продажбата во рестораните за брза храна значително се зголеми. Во исто време, инциденцата на дијабетес, исто така, се зголеми.

За студијата, лекарот и колегите почнаа да истражуваат дали зголемувањето на потрошувачката на домашна храна може да се заштити од дијабетес тип 2. Тимот ја процени домашната потрошувачка на храна во речиси 58.000 жени кои беа дел од истражувачкиот проект за нега на здравјето и повеќе од 41.000 мажи, кои беа дел од друга контролна студија за здравствените работници. Сите учесници на почетокот на студијата немаа дијабетес, рак или кардиоваскуларни болести. Времетраењето на набљудувањата беше 36 години, од 1986 до 2012 година.

Истражувачите откриле дека луѓето кои консумираат околу две домашни вечери или вечери дневно, или околу 11-14 домашно готвени оброци неделно, биле 13% помалку изложени на ризик од развој на дијабетес тип 2 од оние кои консумираат помалку од шест дома дијабетес. јадења неделно. Во исто време, научниците забележуваат дека немале доволно податоци за да вклучат појадок во нивната анализа.

Истражувачите откриле дека испитаниците кои испитале повеќе домашна храна имале помала тежина, во просек, 8 години. Ова помогна да се намали ризикот од дијабетес тип 2.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .