Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вродена предиспозиција за висококалорична претпочитаност

Додека некои луѓе може да се откажат од чоколада, во корист на здрава храна, други веројатно нема да го сторат тоа. Според новата студија, ова може да се должи на фактот дека мозокот на некои луѓе има предиспозиција за добивање на производи со висока содржина на масти и шеќер.

Водачот на студијата, д-р Тони Голдстон, од Кралскиот колеџ во Лондон, Велика Британија и неговите колеги, идентификуваа две генетски варијанти кои влијаат на нашите несвесни преференции. Наодите беа објавени на годишниот состанок на Друштвото за дебелина во Лос Анџелес, Калифорнија.

Повеќе од една третина од возрасните во САД, која е 78,6 милиони луѓе, се дебели. Ова значи дека тие се изложени на зголемен ризик за кардиоваскуларни заболувања, мозочен удар , дијабетес и некои форми на рак.

Диетите со висока содржина на масти и шеќер се главна причина за дебелина; кога консумираме повеќе калории отколку што гори, тоа може да доведе до зголемување на телесната тежина. Некои е полесно да се држат до правилна исхрана со зборови отколку со дела.

Д-р Голдстоун и неговите колеги тргнаа да утврдат дали преференциите на храна може да зависат од одредени генетски фактори.

Тимот спроведе генотипирање на ДНК кај 45 возрасни белци, на возраст од 19-55 години, за да утврди дали постојат две варијанти на гените:

  • ФТО, која беше поврзана со предиспозиција за дебелина;
  • DRD2, кој игра важна улога во регулирањето на допаминот во мозокот, е невротрансмитер вклучен во ситост и зависност.

Од испитаниците им беше побарано да ги разгледаат фотографиите со слика на висока и нискокалорична храна, а потоа да проценат колку се привлечни. Во тоа време, истражувачите спровеле функционална магнетна резонанца (МРИ) за да ја анализираат активноста на нивниот мозок.

Истражувачите откриле дека учесниците кои го поседуваат генот FTO оцениле висококалорична храна како поатрактивна и покажале поголема активност во фронталниот дел на мозокот.

Врз основа на нивните наоди, истражувачите сугерираат дека луѓето кои го поседуваат генот FTO може да бидат во поголем ризик да развијат дебелина. Тие се повеќе сакаат да јадат масна и слатка храна.

Резултатите ќе ги персонализираат пристапите за лекување на дебелината.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .