Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Контактот со новороденче ги намалува нивоата на стрес кај мајката

Породувањето може да биде досадно и за мајката и за детето. Сепак, претходните студии покажаа придобивки од блиски телесни контакти за новороденчиња. На пример, децата кои го допираат телото на мајка си во рок од еден час по раѓањето, искусуваат помалку постпартален стрес, што значи дека нивното дишење и пулсот стануваат постабилни, помалку плачат, нивното варење се стабилизира. Бидејќи површината на мајката е потопла од другите делови од нејзиното тело, ова го спречува бебето да стане премногу студено, со што се намалува значителниот ризик за здравјето на бебето. Покрај тоа, бактериската флора, која е нормална за секој човек, преминува од површината на мајчината кожа на детето, ги спречува идните болести со поттикнување на формирање на имунитет.

Истражувачите од овој преглед, предводени од неонаталист Наталија Изаза од Вашингтонскиот национален детски систем во Вашингтон, велат дека бебињата родени предвреме или користејќи специјални медицински методи мора да го прекинат контактот со нивната мајка поради неонаталната реанимација. Студијата беше спроведена во одделението за интензивна нега за новороденчиња.

Истражувачите откриле дека сите мајки пријавиле субјективно намалување на нивото на стрес по директен контакт со своите деца кога биле привремено вратени на рацете на нивните мајки. Тежината на децата се движи од 500 до 4000 грама, а возраста варира од 3 до 109 дена. Сите бебиња беа третирани за одредена патологија, а повеќе од половина им требаше поддршка за кислород.

Резултатите покажале дека стресот на мајките од присилна одвојување од нивните деца се намалува веднаш по телесниот контакт. Ова влијаеше врз управувањето со пациентите во одделението за интензивна нега.

Сега лекарите имаат повеќе докази дека физичкиот контакт со детето може да ја подобри не само состојбата на новороденчето, туку и мајките и, можеби, татковците. Ова влијае на здравјето и емоционалната благосостојба, како и меѓучовечките односи на родителите, за да се зголемат стапките на доењето.

Ако нема медицински контраиндикации, бебињата треба да се чуваат што е можно поблиску до телото на мајката. Така назначен по природа и ние треба само да го охрабриме и да го поддржиме.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .