Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Земањето аспирин дневно може да ја зголеми веројатноста за зачнување.

Истражувачите од Универзитетот во Јута и Националниот институт за детско здравје и човечки развој (NICHD) сугерираат дека земањето на само 81 mg аспирин дневно може да ја зголеми веројатноста за зачнување кај жена со намалување на системското воспаление и подобрување на животната средина во која се развива ембрионот. Аспиринот е салицилат, кој обично се зема за намалување на треска, воспаление и ублажување симптоми на болка. Исто така, често се користи како антитромбоцитно средство со цел да се намали веројатноста за појава на срцев удар и мозочен удар кај луѓето со висок ризик.

Многу внимание е посветено на потенцијалните здравствени придобивки од земањето аспирин во последниве месеци. Една студија објавена од страна на Медицински вести денес сугерираше дека лекот може да ја удвои веројатноста за преживување кај пациенти со гастроинтестинални карциноми. Друга студија сугерираше дека земањето аспирин дневно може да помогне во спречувањето на рак на дојка .

Сегашната студија сугерира дека подобрувањето на женската фертилност може да биде смело додадено во растечката листа на придобивки од редовната употреба на аспирин.

Студијата вклучувала 1228 жени на возраст од 18 до 40 години кои неуспешно се обидувале да забременат 12 месеци. Сите жени имале системско воспаление. Во споредба со жените кои не земале аспирин дневно, оние кои земале 81 mg дневно, ги зголемиле шансите за зачнување за 17%, а за речиси 20% шансите за успешно раѓање.

Ова е затоа што намалувањето на системското воспаление ја прави матката посигурна средина за развој и раст на ембрионот.

Според професорот Ричард Поулс, потпретседател на Американското друштво за репродуктивна медицина (АСРМ), кој не бил вклучен во студијата, претходната студија исто така сугерираше дека аспиринот ги зголемува шансите за зачнување, но со зголемување на протокот на крв во карличниот регион и задебелување на внатрешната матка, олеснување на имплантацијата ембрион.

Многу здравствени експерти велат дека има доволно докази за да се констатира дека сите жени треба редовно да земаат аспирин за да ги зголемат шансите за зачнување, додека истакнуваат дека лекот може да има голем број на несакани ефекти и има контраиндикации.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .