Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

За да живеете подолго, заменете го часот на седење со дневна прошетка.

Кога станува збор за одржување на здравјето, има многу совети: да пиете повеќе вода, да вежбате, да земате витамини, да јадете мрсна риба, да пиете повеќе кафе или да пиете помалку кафе. Но, новата студија може да го поедностави патот кон добро здравје; тоа сугерира дека со заменување на часот на седење на прошетки, можеме да ги намалиме нашите шанси за рана смрт за 12-14%.

Една студија објавена во Меѓународниот весник на бихевиорална исхрана и физичка активност, спроведена од научници од Универзитетот во Сиднеј, која вклучувала околу 200.000 луѓе од средна возраст и постари.

Според ЦДЦ, возрасните треба околу 150 минути неделно да прават вежби на свеж воздух, како што се: брзо одење 1-2 пати неделно, како и вежби за вежбање, 2-3 пати неделно.

Професорот Емануел Стаматекис, водечки автор на студијата, одлучи да разгледа што се случува кога ќе замениме една активност со пропорционална количина на друга. Тој и неговиот тим ја зедоа почетната точка за работното време, што претставува повеќе од 50% од вкупното време на будност, додавајќи дека работниците во многу професии трошат во просек повеќе од 70% од своето работно време. Втората студија се фокусираше на ефектите од замена на вообичаениот животен стил и споредување на резултатите со општите здравствени показатели, вклучувајќи и смртност.

За да ги спроведат своите истражувања, научниците користеле статистичко моделирање на податоци за здравствената состојба на изучените субјекти кои учествувале во студијата - тоа се луѓе од 45 години и постари, кои биле набљудувани 4 години.

Научниците открија дека дневната замена од само 1 час седење на прошетка го намалува ризикот од предвремена смрт за 5%. Напротив, исто така е интересно, кога 1 час одење беше заменет со седентарен начин на живот, научниците откриле зголемување на ризикот од смрт за дури 13-17%.

Резултатите покажуваат дека неактивноста е уште поголем здравствен проблем отколку што првично мислевме. Просечната личност, трошејќи три часа дневно на каучот пред телевизорот, веројатно во тоа време можеше да направи нешто поактивно.

Истражувачите забележуваат дека, во просек, луѓето на возраст над 70 години трошат околу 65-80% од времето на будење на седентарен начин на живот. Ајде да го замениме барем мал дел од ова време со едноставна прошетка или барем стоење, и ние ќе му помогнеме на возрасната генерација значително да го подобри своето здравје.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .