Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Класите по јога ја подобруваат состојбата на пациентите со артритис

Според последните статистички податоци, 52,5 милиони Американци имаат артритис во САД денес. Ова ги прави резултатите од неодамнешните студии укажува на подобрување на статусот на пациентите со ревматоиден артритис и остеоартритис во јога, исклучително важно.

Сузан Бартлет, професор по медицина на Универзитетот Џон Хопкинс во Балтимор, водечки автор на студијата, заедно со колегите, ги објави своите наоди во Journal of Rheumatology.

Јогата е комплексен систем за подобрување на умот и телото и ги комбинира медитативните практики и вежби за релаксација, дишење и истегнување.

Јогата го намалува стресот и вознемиреноста и има позитивен ефект врз физичката состојба на лицето. На пример, една неодамна објавена студија покажа дека секојдневно вршење само една положба на јога за 90 секунди ја подобрува позицијата на пациентите со сколиоза. И уште една студија покажува дека редовната практика на јога го подобрува квалитетот на животот кај жените со рак на дојка.

Добро е познато дека артритисот не може да се излечи, но експертите тврдат дека физичката активност може значително да ја подобри состојбата на пациентите.

Професор Барлет верува дека јогата е особено корисна за пациентите со артритис, бидејќи тие ја комбинираат физичката активност со моќни техники на релаксација и спокојство.

Тимот на професори проучувал како јогата влијаела на 75 пациенти со ревматоиден артритис или остеоартритис на коленото. Случајно, пациентите биле избрани од групата која земала 60-минутни часови на Ххата јога двапати неделно осум недели. Покрај тоа, овие пациенти направија јога дома еднаш неделно. Другите пациенти од групата водеа нормален живот.

По осум недели од експериментот, беше откриено дека кај пациенти кои практикувале јога, интензитетот на болката поврзана со артритис се намалил за 20%, нивното расположение се подобрило и станало поенергично во споредба со пациентите од контролната група. Позитивните промени опстојуваа девет месеци по завршувањето на курсот за јога.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .