Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

За да се спречи миопија, децата треба да играат надвор

Студиите спроведени од кинески научници покажаа дека ризикот од миопија (миопија) кај учениците е значително намален ако децата поминуваат најмалку 45 минути на улица во текот на денот. Во некои региони на Кина, до 90% од учениците имаат миопија, во Европа и во земјите од Блискиот Исток, овој процент е сè уште помал, но постепено се зголемува.

Претходните студии во Тајван и Данска, исто така, ги потврдија резултатите добиени сега.

Миопија е болест на очите во која зраците на светлината не се фокусирани на мрежницата, туку пред него, што доведува до нејасно видување на подалечните објекти, но овозможувајќи ви да ги погледнете предметите блиску до окото.

За време на студијата, научниците поделени 12 кинески училишта во две групи: во првата група, распоредот од шест училишта остана непроменет, а во шест училишта од втората група децата одеа на отворено 40 минути дневно по училишните часови. Родителите на деца од втората група исто така беа замолени да одат со нив на улица за време на викендите и на празниците. Вкупно, студијата опфати околу 2.000 деца, чија просечна возраст е 7 години.

Резултатите, објавени во изданието на JAMA, покажаа дека по три години во групата каде децата редовно играат на улица, 30% од децата страдале од миопија, а во контролната група имало 40%. Така, дневните прошетки на свеж воздух 45 минути ја намалија веројатноста за развој на миопија за 23 проценти.

Главниот автор на студијата, д-р. Mingguang He од Универзитетот Sun Yat-sen во Гуангжу, рече дека истражувањето претходно документирало одредена врска помеѓу ризикот од миопија кај децата и времето што го поминале на улица. Но, откриената врска беше посредувана, и само последната студија со користење на случаен примерок како резултат на експериментот воспостави недвосмислена каузална врска помеѓу овие феномени.

Научникот за Ројтерс изјавил преку е-пошта дека "зафатената училишна програма и мала количина на време поминати на улица се чини дека се зад епидемијата на миопија кај кинеските ученици".

Во моментов, на научниците им е тешко да објаснат како вежбата на отворено го намалува ризикот од развој на миопија кај децата.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .