Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лекарите предупредуваат за внимателна употреба на аспирин за да се спречи срцев удар

Милиони Американци денес земаат детски аспирин за да го намалат ризикот од срцев удар и мозочен удар , но лекарите стравуваат дека раширениот и неконтролиран лек може да направи повеќе штета отколку добро.

Лекарите веруваат дека оние кои се изложени на висок ризик од развој на срцеви заболувања, секојдневната употреба на умерени дози на аспирин дефинитивно ќе има корист.

Студиите покажаа дека луѓето во возрасната група од 50-59 години кои имаат 10% ја зголемиле веројатноста за срцев удар или мозочен удар и земаат околу 81 mg аспирин дневно за 10 години, добиваат максимален ефект од таквата терапија и значително го намалуваат ризикот од срцеви заболувања. Срцевите напади и ударите се предизвикани од блокада на крвните садови со згрутчување на крвта, а аспирин го спречува нивното формирање.

Но, за луѓето во возрасната група од 60-69 години, позитивниот ефект на долгорочниот аспирин е многу помалку изразен. И изводливоста на пропишување лекови за луѓе под 50 или над 70, воопшто, не биле проучувани од страна на експерти.

Несакани ефекти од земање на редовни дози на аспирин се стомакот и мозочно крварење. Затоа, оние кои имаат заболувања како што се проблеми со стомакот , проблеми со бубрезите или црниот дроб, треба да преземат аспирин со голема претпазливост.

Научниците се прашуваат колку е оправдано назначувањето на аспирин за спречување на срцеви напади и мозочни удари, додека за оваа намена има многу други лекови.

Стивен Нисен, директор за кардиоваскуларна медицина во Кливленд клиника, Охајо, смета дека луѓето кои имаат низок ризик да развијат срцев удар или мозочен удар се ниски, не треба да им се дава аспирин, бидејќи "тоа ќе им направи повеќе штета отколку добро". Тој забележува дека многу пациенти не можат адекватно да го проценат степенот на нивната подложност на овие болести, но сепак земаат аспирин за секој случај. "Ова не треба да се направи", смета експертот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .