Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јаболка и зелени домати - природен лек против мускулната атрофија

Атрофија на скелетните мускули е придружник на стареење и се манифестира во намалена физичка активност, чувство на замор и зголемена траума. Претходно, лекарите не знаат што предизвикува атрофија, но неодамна научниците од Универзитетот во Ајова откриле протеин наречен ATF4, кој ја инхибира синтезата на протеини неопходни за формирање на полноправно мускулно ткиво, што е причина за губење на мускулната сила и маса за време на стареењето.

Следниот чекор беше откритието на истражувачите од две природни компоненти кои го блокираа процесот на атрофија на скелетните мускули и загуба на мускулите: тие беа урсолна киселина содржана во кора од јаболка и супстанца наречена томатидин, која се наоѓа во големи количини кај зелените домати.

Водечкиот автор на студијата, професорот Кристофер Адамс, рече: "Ние веруваме дека урсолската киселина и томатидинот имаат голем потенцијал како природни средства за да се спречи атрофијата на скелетните мускули поврзани со возраст."

Во една претходна студија, група научници предводени од професорот Адамс откриле дека урсоличната киселина и томатидинот значително го инхибираат процесот на губење на мускулите поврзани со возраста кај глувците. За време на експериментот, истражувачите успеале не само да ја зголемат мускулната маса кај глувците за 10 проценти, туку, уште поважно, да ја зголемат мускулната сила за 30 отсто поради формирањето на подобро мускулно ткиво.

"Со блокирање на протеинот ATF4, урсолска киселина и томатидин, што го оштетува мускулите, можно е да се обнови процесот на формирање полноправно мускулно ткиво кое бледее со возраста", вели професорот Адамс во написот објавен во Journal of Biological Chemistry.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .