Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

50% од возрасните Американци имаат дијабетес или преддијабет

Резултатите од студијата објавена во денешното онлајн издание на JAMA покажаа дека речиси 50% од жителите на САД имаат дијабетес или пре-дијабетес - состојба во која нивоата на шеќер во крвта се високи и постои дополнителен ризик за развој на болеста.

Дијабетес , болест во која концентрацијата на шеќер во крвта ја надминува нормата, може да биде поврзана со недоволно производство на инсулин од страна на телото (тип 1) или да биде во облик на независен инсулин (тип 2) и, како по правило, предизвикан од прекумерна тежина, неправилна исхрана и недостаток на физички активност.

Дијабетесот ја чини американската економија астрономска сума - проценката направена во 2012 година изнесува 245 милијарди долари во форма на средства доделени од државата за лекување на болеста и земајќи ги предвид загубите поврзани со падот на продуктивноста на трудот. Дијабетес ги оштетува ѕидовите на крвните садови, води кон заболувања на очите и бубрезите, го спречува брзото заздравување на раните и предизвикува екстензивни инфекции на меките ткива на телото. Според податоците неодамна објавени од страна на Американското здружение за дијабетес, околу 71.000 Американци умираат секоја година од болести поврзани со дијабетес.

Научниците кои ја спровеле студијата утврдиле недијагностициран дијабетес како состојба во која нивото на шеќер во крвта побрзо било повеќе од 126 mg / dl, а пред-дијабетесот бил фиксиран кога концентрацијата на шеќерот во крвта на празен стомак го надминала прагот од 100-125 mg / dz.

Студијата опфати 5.000 пациенти и ја постави задачата да го идентификува нивото на подложност на населението кон дијабетес и тенденцијата на болеста.

Лекарите откриле дека, од 2012 година, околу 12-14 проценти од возрасната популација во земјата биле дијабетичари. Повеќето пациенти биле дијагностицирани со тип 2, кој е предизвикан од дебелина, лоша исхрана и недостаток на физичка активност.

Експертите, исто така, ја евалуираа преваленцата на дијабетес врз основа на расата. До 20% од азијците од американско потекло имале болест, додека 50% од нив не знаат за тоа. 22% од Афроамериканците, 23% од Хиспанците и 11% од белците беа болни со дијабетес. Околу 50% од Хиспанците и Азијците покажаа недијагностицирана форма на дијабетес, а кај белците и црнците оваа бројка изнесувала 33%.

Лекарите исто така забележаа нагло зголемување на инциденцата помеѓу 1990 и 2008 година.

ЦДЦ студијата објавена во 2014 година покажа дека 29 милиони луѓе во САД имаат дијабетес, а 86 милиони луѓе имаат пред-дијабетес, што претставува 33% од возрасната популација во земјата.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .