Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Научниците откриле дека внесот на сол води кон дебелина.

Прво открив дека вишокот на сол во исхраната може да доведе до дебелина. Солта ја менува природата на метаболичките процеси во човечкото тело во насока на формирање на масното ткиво, без оглед на бројот на калории што се јаде.

Британските научници открија дека секој дополнителен грам од сол се зголемува ризикот од дебелина за 25%. Експертите проучувале како вкупната количина на храна која ја јаде е поврзана со прекумерна тежина, но се покажа дека клучната улога овде се игра со износот на сол во исхраната.

Една студија спроведена од тим предводен од професорот Греам Мекгрегор од Универзитетот Квин Марија во Лондон за првпат откри дека постои врска помеѓу солта и дебелината.

Докторите веќе долго време знаат дека вишокот на сол во телото доведува до зголемен крвен притисок и ризик од кардиоваскуларни болести, но не бил свесен за нејзиниот ефект врз метаболизмот на мастите. Научниците сеуште не утврдиле што е механизмот на овој ефект - очигледно, солта го менува метаболизмот и води до формирање на масно ткиво.

Студијата опфати 450 деца и 780 возрасни лица и беше спроведена во 2008-2009 и 2011-2012 година. Количината на конзумирана сол била оценета со уринарна анализа, а обемот на калории што се јаделе биле забележани од страна на пациентите во посебни прашалници.

Националниот здравствен систем на Обединетото Кралство препорачал дозата на сол во исхраната да не надминува 6 грама дневно, но според најновите статистички податоци, Британците консумираат 8.1 грама сол дневно.

Некои експерти истакнуваат дека резултатите за односот помеѓу внесот на сол и дебелината бараат дополнително тестирање. Калориската доза на учесниците во експериментот беше проценета според податоците што тие самите ги дадоа, а тоа може да воведе значителна грешка во студијата.

Професорот Сузан Џеб од Универзитетот во Оксфорд верува дека дебелината е предизвикана од голем број причини, вклучувајќи го и високиот калоричен внес на храна. Една нова студија за ефектот на сол се базираше на приближни експериментални податоци и сè уште не предложи механизам за објаснување на забележаната врска помеѓу внесот на сол и прекумерната тежина. "Не сакам јавноста да формира мислење дека намалувањето на износот на сол што ќе се јаде целосно ќе ги олесни луѓето со дебелина - ова е сложен проблем и тука мора да се земат предвид сите фактори што доведуваат до појава на прекумерна тежина", рече професорот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .