Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Одење со брзо темпо ја зголемува долговечноста

Експертите за здрав начин на живот дојдоа до заклучок дека дневната умерена физичка активност, на пример, одење со брзо темпо значително го успорува процесот на стареење и го намалува ризикот од смрт од срцев удар за половина.

Истражувачите направиле извештај на Европскиот конгрес за кардиологија, каде што објавија дека само 25 минути брзо одење на ден може да додадат до 7 години живот и значително да го забават процесот на стареење на телото.

Професорот Санџај Шарма од Катедрата за спортска кардиологија на ул. Универзитетските болници во Лондон, исто така, објавија дека за просечно лице на возраст од 50-60, умерената дневна физичка активност го намалува ризикот од смрт од срцев удар за половина. "Резултатите се многу важни. Тие покажуваат дека редовната физичка активност го успорува процесот на стареење. Не можеме да спречиме старост, но дефинитивно можеме да го отфрлиме - изгледаат помлади на 70 години и живеат до 90 години. Вежбите можат да "купат" од 3 до 7 дополнителни години од животот, тие се природни антидепресиви, ги подобруваат когнитивните функции на мозокот и, според неодамнешните студии, го забавуваат појавувањето на деменцијата во староста ", рече професорот.

Научниците открија дека умерената активност има позитивен ефект врз луѓето од било која возраст и здравствена состојба - идеална вежба за секого е секојдневно да брзаат брзо или да трчаат бавно 20-25 минути. Експертите советуваат да не се користи јавен превоз или автомобил ако местото каде што треба да отидете е во рок од 20 минути пешачење.

Студијата беше спроведена од тим специјалисти од Универзитетот Сар во Германија кои ги проучувале ефектите на умерени вежби врз група здрави, непушачи, кои претходно имале седентарен начин на живот без физичка активност.

Научниците откриле дека по 6 недели на умерена обука, членовите на набљудуваната група ја интензивирале активноста на теломеразата во телото - токму овој ензим е одговорен за стареењето на функциите на телото на клеточно ниво.

Професорот Кристи Деатон од Универзитетот во Кембриџ смета дека студијата фрла светлина врз механизмот на влијанието на вежбањето врз забавувањето на процесот на стареење.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .