Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пиење 500 ml вода пред оброк им помага на луѓето со прекумерна тежина да изгубат тежина.

Истражувачите на Универзитетот во Бирмингем откриле дека редовно пијат 500 ml вода половина час пред главниот оброк, луѓето со прекумерна тежина можат да се ослободат од вишокот килограми. Експертите веруваат дека таквата едноставна терапија може да биде многу ефикасна и диететичарите треба да почнат да го популаризираат овој метод.

Научниците за 12 недели гледаа група на возрасни кои беа полни со луѓе кои претходно се обратија до лекарите за губење на тежината. Секој пациент претходно добил детални совети од професионалните нутриционисти за тоа како да почнат да јадат право, менување на начинот на живот и приклучување кон физичките вежби.

За време на експериментот, 41 лице од набљудуваната група мораше да пие половина литар вода пред главниот оброк, а на останатите 43 лица им беше наложено да се замислат пред да јадат дека имаат полн стомак.

Оние пациенти кои консумираат вода пред главниот оброк ја намалија тежината во просек за 1,3 килограми повеќе во споредба со втората група. И оние кои пиеле вода пред секој оброк три пати на ден, за 12 недели, дополнително се ослободиле од 4,3 килограми во однос на групата каде што не пиеле вода.

Д-р Хелен Paretti, предавач на Универзитетот во Бирмингем, рече: "Главната предност на резултатите добиени за време на студијата е едноставноста на методот: пиење пивца од вода два или три пати на ден пред оброците ја намалува тежината. Интегрирањето на оваа едноставна техника со други компоненти на здрав начин на живот - вежбање и правилна исхрана, луѓето со масти добиваат дополнителна алатка за мазна и безбедна губење на тежината. "

Експертите наведуваат дека методот вклучува употреба на обична вода газирана вода или засладени пијалаци нема да доведе до посакуваната цел.

Резултатите од студијата беа објавени во списанието "Дебелина" и ги инспирираа научниците за понатамошно истражување во оваа област. Тие се надеваат дека ќе добијат поддршка за спроведување на повеќе долгорочни експерименти со голем број учесници за детална студија за ефектот на водата за пиење пред оброците за намалување на тежината на пациентите.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .