Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пиењето кафе значително го намалува ризикот од повторување на ракот.

Една неодамнешна студија покажа дека пациентите кои се лекуваат од рак на дебелото црево од третото одделение и консумираат најмалку 4 шолји кафе секојдневно имале помалку шанси за повторување на болеста.

Студијата опфати околу 1000 пациенти кои биле подложени на операција и хемотерапија за време на третманот на рак на дебелото црево на етапата 3. Третата фаза на болеста значи дека метастазите навлегле во лимфните јазли во близина на местото на примарниот тумор, но не се ширеле низ целото тело.

Научниците од Центарот за рак на Дана Фабер во Бостон откриле дека оние кои пиеле повеќе од четири шолји кафе на ден биле побезбедни и трошиле околу 460 милиграми кофеин.

Резултатите од студијата, објавени во Journal of Clinical Oncology, покажаа дека таквите пациенти имаат 42% помалку шанси да доживеат релапс отколку оние кои не пиеле кафе. Тие исто така беа 33% помалку веројатно да умрат од рак. Оние кои пиеле 2-3 шолји кафе на ден немале толку импресивни резултати во намалувањето на ризикот од рецедив, а оние што се ограничиле на една чаша или воопшто не пиеле кафе, практично не добиле дополнителна заштита.

Истражувачите откриле дека намалениот ризик од повторување или смрт е исклучиво поврзан со кофеинот во кафето и не се однесува на кофеин во други пијалоци.

Повеќето случаи на повторување на ракот се јавуваат во рок од 5 години по третманот.

Чарлс Фукс, авторот на студијата и директорот на центарот Дана-Фабер, изјави: "Откривме дека љубителите на кафе имаат многу помала шанса да го вратат ракот и многу поголеми шанси за заздравување по третманот".

Други слични студии укажуваат на тоа дека кафето има заштитен ефект кај постменопаузалните рак на дојка, меланом , рак на црниот дроб и напреднат рак на простата .

Научниците веруваат дека е потребно да се спроведат дополнителни истражувања со цел да се потврдат заштитните својства на кафето во третманот на рак на дебелото црево .

Како што забележа Чарлс Фухс, "Ако сакате да пиете кафе и да бидете лекувани за рак на дебелото црево, тогаш не престанувајте да пиете кафе. Но, ако не пиете кафе и размислете дали да започнете, прво консултирајте се со вашиот лекар. "

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .