Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Во САД, даде зелено светло на женски Виагра

Фармацевтските експерти се уверени дека во наредните денови, лекот финансирин, популарно наречен женска Виагра, ќе биде официјално одобрен за продажба во САД. ФДУ го забрани производството и продажбата на фибансерин во земјата двапати од 2010 година.

За разлика од машкиот колега, Вијагра за жени не го зголемува либидото од влијанието на гениталијата, туку со стимулирање на областите на мозокот одговорни за задоволство. Жените кои учествувале во испитувањата на дрогата, имале секс почесто и добиле повеќе задоволство од тоа.

Сепак, лекот предизвикува голем број експерти да се сомневаат во неговата безбедност.

Големи клинички испитувања спроведени од страна на производителот на финансерин од Sprout Pharmaceuticals покажале дека лекот, првично развиен како антидепресив, има несакани ефекти: го намалува крвниот притисок, може да доведе до слабост, гадење, замор и несоница. Критичарите на употребата на новиот лек, исто така, посочуваат дека намалениот либидо кај жените не произлегува толку од физичките, од психолошките фактори.

Иако продажбата на женски Виагра била двапати забранета од страна на ФДА поради несакани ефекти, сега е веројатно дека лекот ќе биде одобрен како терапевтски агент за жени со синдром на хипоактивна сексуална желба - односно, кој нема потреба од сексуална интимност за долго време.

Советодавниот комитет на ФДА веќе гласаше и ја одобри употребата на лекот, наоѓајќи дека придобивките од користењето го надминуваат ризикот од несакани ефекти. Сепак, дозволата е дадена под услов фивансерин да не се продава додека не се развијат детални препораки за да се минимизира негативното влијание на неговите несакани ефекти.

Според статистичките податоци, околу 25% од сите жени имаат намалено либидо и се очекува фибансерин да биде не помалку популарен од класичната Виагра - глобалната продажба на познатиот лек за лекување на еректилна дисфункција на мажите надминува 2 милијарди долари годишно. Неговиот успех ја претвори американската компанија Pfizer во еден од светските лидери на фармацевтскиот пазар.

Синди Вајтхед, извршен директор на Sprout Pharmaceuticals, рече: "Ние сме еден чекор подалеку од донесувањето на првиот лек на пазарот за лекување на најчеста женска сексуална дисфункција".

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .