Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

За да се намали ризикот од срцев удар, на мажите им треба 20 минути умерено вежбање дневно.

Една нова студија покажа дека за да се намали ризикот од срцев удар за 60% кај 60-годишни мажи, доволно е да одите или да возите велосипед само 20 минути на ден.

Научниците кои испитувале 33.000 шведски мажи во периодот од 1998 до 2012 година, откриле дека пониското дневно ниво на физичка активност значително го зголемува ризикот од срцев удар, бидејќи срцевиот мускул слабее со текот на годините и станува неспособен ефикасно да пумпа крв низ телото.

Споредувајќи ги различните методи за обука, експертите откриле дека најпродуктивните физички активности кои го намалуваат ризикот од срцев удар се пешачи или велосипедираат 20 минути на ден - поинтензивни или продолжени вежби не се толку ефикасни.

Тестираните мажи, чија просечна возраст изнесуваше околу 60 години, пополнија прашалник, во кој детално беше опишана природата на нивните вежби за претходната година. Тие исто така беа замолени да се сетат како активно се вклучија во спортот на возраст од 30 години. Се покажа дека тековната физичка активност има многу поголем ефект врз ризикот од срцев удар отколку од начинот на живот кој учесниците во експериментот доведоа во минатото.

Авторот на студијата, Андреа Белавиа од Институтот Каролинска во Стокхолм, рече: "Откривме дека активноста на последните години е многу поважна за заштита на срцето од болести отколку физичките вежби кои субјектите ги извршиле во минатото. Ние исто така откривме дека оние кои секојдневно пешачија или возеа велосипед секој ден во 20 минута со кои се соочуваат за прв пат проблеми со срцето подоцна во животот ".

Студиите објавени во Journal of the American College of Cardiology наведуваат дека, во споредба со умерената физичка активност, премногу слабо вежбање или, обратно, премногу интензивно вежбање во спортот ги зголемува ризиците за срцето. "Откриената поврзаност на U-форма помеѓу нивото на физичката активност и ризикот од срцев удар е единствен резултат и несомнено ќе претставува поттик за понатамошни истражувања во оваа област", рече д-р Кристофер О'Конор, главен уредник на списанието.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .