Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Исхраната со малку маснотии беше поефикасна од исхраната со низок карбон.

Многумина кои сакаат да ги изгубат овие вишок килограми не можат да ја решат дилемата, која од двете главни диети треба да избере: ниско-масен или низок карбон? Истражувачите конечно го пронајдоа одговорот на прашањето што е релевантно за дебели луѓе - намалувањето на количината на маснотии што се консумира беше поефикасен начин да стане потенок.

Научниците откриле дека, иако намалувањето на внесот на јаглени хидрати ги намалува нивоата на инсулин, а тоа го стимулира процесот на горење на маснотиите, сепак, отфрлањето на масна храна во целина дава најдобри резултати.

Студиите беа спроведени на 19 волонтери кои се со прекумерна тежина и ги потврдија резултатите од претходно спроведената компјутерска симулација во споредба со ефикасноста на една и друга диета.

Д-р Кевин Хол од Американскиот национален институт за дијабетес, болести на бубрезите и дигестивниот тракт изјави: "Многу луѓе имаат силни верувања за ефикасноста на одредена диета, без да имаат експериментални податоци за да ја поддржат нивната гледна точка. Решив да направам темелна проверка на теоријата дека намалувањето на количеството консумирани јаглени хидрати е особено ефикасен метод за намалување на телесните масти, бидејќи повеќето луѓе сметаат дека оваа диета е најефикасна. "

Истражувачите ги запишале буквално секое парче храна што ја јаделе волонтери во период од два седмици. Во текот на првите 2 недели, учесниците во експериментот го намалиле бројот на калории што се консумирале за 30%, намалувајќи го количеството јаглехидрати, а количината на маснотии во исхраната остана непроменета. И во наредните 2 недели, дневната калориска редукција беше постигната со ограничување на износот на јадената маст, а внесот на јаглени хидрати не се намали.

Резултатите, објавени во весникот Cell Metabolism, покажаа дека намалувањето на телесните маснотии поради исхраната со малку маснотии е значително повисоко отколку кога се ограничува количеството консумирани јаглени хидрати. Ова е и покрај фактот дека диетата со ниски хидрати овозможи да согорувате повеќе телесни масти.

Во исто време, компјутерската симулација утврди дека со подолги периоди на примена на наведената диета, резултатите меѓу нив нема да бидат толку драматични.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .